Rumuni odbojkotovali referendum za „tradičnú rodinu“ aj kvôli cirkvi a vláde

Volička v Bukurešti. [EPA-EFE/Robert Ghement]

Referendum o zmene rumunskej ústavy s cieľom zabrániť tomu, aby páry rovnakého pohlavia získali právo uzavrieť manželstvo, nenadchlo dostatok voličov.

Rumuni sa k urnám vybrali v nedeľu (7. októbra) po tom, ako agresívna kampaň viedla k nárastu prejavov nenávisti voči homosexuálnemu spoločenstvu.

Hlasovanie bolo považované aj za test popularity vládnucej PSD. Strana, ktorej pokusy o oslabenie protikorupčných právnych predpisov, kritizovala aj exekutíva Európskej únie, ústavnú zmenu podporila.

Údaje z Národného volebného úradu potvrdili, že volebná účasť dosiahla len 20,4 percenta. Zákon pritom požaduje účasť aspoň 30 percent, aby bolo referendum platné.

Dvojdňové referendum, ktoré stálo 35 miliónov eur, bolo zamerané na zmenu ústavy s cieľom definovať manželstvo ako inštitút medzi mužom a ženou, na rozdiel od súčasnej, rodovo neutrálnej definície „manželia“. Nábožensky konzervatívne Rumunsko, ktoré dekriminalizovalo homosexualitu iba v roku 2001, teda desaťročia po tom, ako tak urobili susedné štáty, stále bráni manželstvu a občianskym partnerstvám pre páry rovnakého pohlavia.

Eurosocialisti si pre referendum o „tradičnej rodine“ podali rumunskú premiérku

Kvôli nadchádzajúcemu referenda, ktoré sa snaží zakázať manželstvá rovnakého pohlavia, si sociálni demokrati v Európskom parlamente podali rumunskú premiérku Vioricu Dăncilăovú. Europoslanci tvrdia, že takéto myšlienky nepatria do socialno-progresívnej rodiny.

Podpora cirkví

Aktivisti z organizácie Koalícia pre rodinu zabezpečili na spustenie hlasovania tri milióny podpisov. Ich snahou bolo zabrániť tomu, aby sa homosexuálne páry mohli v budúcnosti v Rumunsku sobášiť.

Organizácia získala podporu aj od pravoslávnej cirkvi a ďalších náboženských spoločenstiev, vrátane všetkých parlamentných strán okrem jedinej.

„Rumuni odmietli rozdelenie a vzájomnú nenávisť. Je to víťazstvo rumunskej demokracie a dôkaz, že si jeho obyvatelia neželajú, aby sa ortodoxná cirkev zúčastňovala na sekulárnych záležitostiach štátu,“ uviedol Vlad Viski zo skupiny pre práva LGBT, MozaiQ.

„Veríme, že politici teraz budú musieť legalizovať občianske partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia,“ dodal aktivista.

Desiatky skupín zaoberajúcich sa ľudskými právami tvrdili, že úspešné referendum by podporilo ďalšie pokusy o odstránenie práv menšín a posun Rumunska na populistickú a autoritársku dráhu. Niekoľko spoločností a populárnych hudobníkov, či umelcov povzbudzovalo ľudí, aby hlasovanie bojkotovali. Istý knižničný reťazec dokonca cez víkend ponúkol knižnú zľavu pre tých, ktorí chceli zostať a namiesto hlasovania si čítať.

Niekoľko tlačových agentúr citovalo obyvateľov z rôznych častí krajiny, že majú na práci dôležitejšie veci ako hlasovanie, vrátane zavárania či vinobrania.

Referendum prepojené s vládou

„PSD vsadila všetko na referendum, profilovala sa na ňom a pokúsila sa ho využiť,“ povedal Sergiu Miscoiu, profesor politológie na Univerzite Babes-Bolyai.

„Faktom ostáva, že mnohí občania si spojili túto iniciatívu s PSD, a preto ju bojkotovali. Tak či onak, je to hlavná sankcia voči vláde.“

Nespolupracujúci prezident, Soros, pokus o prevrat a vraždu: Rumunská vládna strana vysvetľuje masové protesty

Líder vládnej strany, ktorý pre vlastné korupčné škandály nemohol prebrať úrad premiéra, spôsobil svojimi komentármi po masových demonštráciách a tvrdom zásahu polície rozčarovanie doma aj v Európe.

Člen vládnej PSD Codrin Stefanescu obvinil opozičné strany a centristického prezidenta Klausa Iohannisa z dezinformovania pred plebiscitom.

Svoje „áno“ v referende povedal aj predstaviteľ strany Liviu Dragnea, ktorého odvolací proces proti odsúdeniu za trestné činy, súvisiace so zneužívaním svojej niekdajšej vládnej pozície, začína dnes (8. októbra). Podľa neho sa Rumuni mali v hlasovaní rozhodnúť, akú krajinu chcú v budúcnosti mať.

„Všetci vieme, že celé roky iní tvrdili, že vedia najlepšie, čo je pre našu krajinu dobré. Verím, že je čas rozhodnúť sa, akú spoločnosť a krajinu chceme mať a ako v nej chceme žiť,“ povedal Dragnea.

Rumunská premiérka píše do Bruselu: Demonštrácie boli pokus o prevrat

Šéfka vlády v liste Komisii označila za strojcu protivládnych aktivít prezidenta Klausa Iohannisa. Ten je otvoreným kritikom miestnej vlády a jej justičných reforiem.

Rumunsko sa na základe právnych predpisov, nenávistných prejavov a diskriminácie voči LGBT ľuďom zaraďuje na 25. priečku z 28 štátov Európskej únie, tvrdí ostatná štúdia ILGA-Europe, zastrešujúca organizácia obhajujúca rovnosť.