Rumunská premiérka píše do Bruselu: Demonštrácie boli pokus o prevrat

Premiérka Viorica Dăncilăová. [EC/AS]

Šéfka vlády v liste Komisii označila za strojcu protivládnych aktivít prezidenta Klausa Iohannisa. Ten je otvoreným kritikom miestnej vlády a jej justičných reforiem.

Ostrú kritiku rumunskej opozície vyvolal piatkový list premiérky Viorice Dancilăovej predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a podpredsedovi Fransovi Timmermansovi, v ktorom obhajovala policajný zásah voči viac ako 100 tisíc demonštrantom a samotnú demonštráciu označila za pokus o štátny prevrat.

Líder rumunských liberálov Ludovic Orban obvinil predsedníčku vlády, že predložila vedeniu EK nepredstaviteľné lži. Jeho stranícky kolega Daniel Buda označil písomnosť dokonca za „urážku inteligencie adresátov“.

Vedenie Frakcie zelených v Európskom parlamente už iniciovalo na Európsku komisiu žiadosť, aby spustila svoj mechanizmus konania pri porušovaní zásad právneho štátu, ktorý je už spustený voči Poľsku a diskutuje sa o ňom v súvislosti s Maďarskom.

„Ľudia v Rumunsku hľadajú pomoc od Európskej únie a myslím si, že by sme im ju mali ponúknuť,“ uviedla europoslankyňa Ska Kellerová pre The Guardian.

Protesty v Rumunsku sa za posledné tri noci zintenzívnili, demonštruje sa už rok a pol

Demonštranti sa znovu zhromaždili na Námestí víťazstva blízko vládnych budov v Bukurešti. Protestovali proti korupcii a žiadali odstúpenie vlády. Neodradil ich ani tvrdý zásah polície.

Ďalšie Poľsko?

Niekdajší premiér a bývalý eurokomisár Dacian Ciolos premiérke počas uplynulého víkendu odkázal, že dôstojnosť jej úradu vyžaduje jej neodkladnú demisiu, pretože sa zaplietla do pavučiny „lží a sprisahaneckých teórií“.

Rumunský europoslanec Siegfried Muresan sa vyjadril, že ešte nikdy nezažil predsedu vlády, ktorý by o vlastnom ľude napísal toľko neprávd.

Mimovládne organizácie vyčítali premiérke, že zatajila pred verejnosťou informácie o poznatkoch vyšetrovateľov dôvodov policajného násilia z 10. augusta, pretože tí zatiaľ nenašli žiadne indície ani príčiny, ktoré by zdôvodňovali policajný zásah.

Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Zmienil sa aj o procese proti hlavnej prokurátorke.

Vyšetrovanie orgánov prokuratúry a vojenskej prokuratúry však stále pokračuje. Až do nedele (19. augusta) tam zaznamenali už takmer 300 trestných oznámení na postup policajných síl, 127 poškodených a očitých svedkov už vyšetrovatelia vypočuli, vyplýva z pondelkových informácií tlačovej agentúry APA.

Ministerka vnútra Carmen Danová, ktorá sa ako prvá členka rumunskej vlády ospravedlnila „nevinným obetiam“, informovala, že polícia zadržala zatiaľ troch z údajných stoviek násilníkov.

Rumuni budú Únii predsedať v roku 2019, logo už dávno majú

Charakteristický symbol predsedníctva predstavili v tichosti už minulý rok, a to na škole študenta – autora víťazného návrhu. Rozpočet na všetky aktivity ale Bukurešť zverejní až po ukončení svojho mandátu.