Rumunská protikorupčná prokurátorka je favoritkou na šéfku európskej prokuratúry

Laura Codrutová Kövesiová v roku 2017 v Bukurešti [TASR/AP/Vadim Ghirda]

Odborný panel, v ktorom sedí aj Ján Mazák, odporučil troch uchádzačov na post hlavného európskeho prokurátora. Okrem rešpektovanej prokurátorky Laury Kövesiovej aj nemeckého a francúzskeho kandidáta.

Bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová sa ocitla na prvom mieste užšieho trojmenného zoznamu kandidátov na post šéfa Európskej prokuratúry (EPPO). Uvádza sa to v oficiálnom liste, ktorý EPPO adresovala v pondelok Európskemu parlamentu (EP) a Rade EÚ.

Dvanásťčlenná výberová komisia EPPO, ktorej členom je aj slovenský právny expert Ján Mazák, predstavila v pondelok predsedovi EP Antoniovi Tajanimu a rumunskému ministrovi spravodlivosti Tudorelovi Toaderovi, ktorého krajina zabezpečuje rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, oficiálne odporúčanie s menami troch najnádejnejších kandidátov.

Na prvom mieste figuruje bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová. Na druhom mieste sa ocitol Jean-Francois Bohnert z Francúzska, trojicu favoritov uzatvára Andres Ritter z Nemecka. Poradie na zozname určuje preferenciu odborného panelu.

„Kvalifikácia a skúsenosti týchto kandidátov boli ohodnotené ako najvyššie pre pozíciu predsedu Európskej prokuratúry,“ uvádza sa v liste pre EP a Radu EÚ.

Čo sa musí stať, kým začne fungovať Európska prokuratúra

Európska prokuratúra by mala vzniknúť do konca roka 2020. O tom, ako presne bude fungovať sa bude do veľkej miery rozhodovať v nasledovných dvoch rokoch. Časová os mapuje hlavné kroky.

Európska prokuratúra ako nová decentralizovaná inštitúcia by mala najneskôr od začiatku roka 2021 stíhať veľké podvody spojené s rozpočtom EÚ, teda eurofondy a cezhraničné podvody na DPH, pričom snahou Európskej komisie je poveriť EPPO aj stíhaním medzinárodného terorizmu. EPPO vznikla na základe mechanizmu posilnenej spolupráce, zatiaľ sa k nej hlási 22 členských krajín EÚ.

Výberová komisia dostala pôvodne zoznam 30 kandidátov na post šéfa EPPO. Na post šéfa európskej prokuratúry bolo možné sa prihlásiť samostatne, kandidáta nemusela nominovať vláda, čo vysvetľuje, ako sa tam mohla Kövesiová, ktorá je u rumunskej vlády v nemilosti, dostať. Krajiny budú navrhovať až kandidátov na európskych prokurátorov. Budú musieť mať relevantné skúsenosti z oblasti prokuratúry a justície, pričom všetci budú výberovou komisiou posudzovaní aj z hľadiska ich integrity a nezávislosti. Každá krajina navrhne tri mená, Rada EÚ vyberie na základe posudku komisie za každú krajinu jedného.

Po predstavení užšieho zoznamu s menami troch kandidátov rozhodne o víťazovi EP a Rada EÚ, kde sa bude táto otázka posudzovať na úrovni ministrov spravodlivosti. Práve tu môže Kövesiová naraziť na problém, lebo minister Toader, ktorý stál vlani za jej odvolaním z funkcie, v pondelok podľa spravodajského portálu realitatea.net upozornil, že v Rade ministrov bude informovať o „zneužívaní funkcie“ a prekračovaní kompetencií, čoho sa mala Kövesiová dopustiť počas výkonu svojej funkcie v Bukurešti.

Timmermans píše rumunskej vláde. Vidí snahu oslabiť boj s korupciou

Európska komisia formálne oznámila svoje výhrady k zásahom rumunskej vlády do súdnictva. Čaká sa aj na posudok Benátskej komisie, v novembri bude hlasovať Európsky parlament.