Rumunsko má nového premiéra, čaká sa na meno do Európskej komisie

Ludovic Orban (L), predseda Národnej liberálnej strany a rumunský prezident Klaus Iohannis (p) [EPA-EFE]

Po páde rumunskej vlády sa povereným premiérom stal líder opozície Ludovic Orban. Ten zároveň nominuje nového kandidáta alebo kandidátku na post eurokomisára namiesto odmietnutej Rovany Plumb.

Rumunský centristický prezident Klaus Iohannis v utorok (15. októbra) poveril lídra opozičnej Národnej liberálnej strany Ludovica Orbana zostavením dočasnej vlády do budúcoročných parlamentných volieb.

Vláda Sociálnych demokratov pod vedením Vioricy Dăncilă padla začiatkom tohto mesiaca potom, ako jej parlament vyslovil nedôveru. Socialisti stratili väčšinu po tom, čo ich partner, liberálna strana ALDE, vystúpila z koalície.

Poslanci pravdepodobne Orbanov kabinet schvália. Musí sa tak aj so schválením vládneho programu stať v priebehu desiatich dní. Vzhľadom na rozdrobenú opozíciu nebude pre 56-ročného bývalého ministra dopravy jednoduché získať väčšinu na akúkoľvek právnu iniciatívu.

Podľa analytikov by Orban však mohol získať dostatok podpory pre čiastočné zvrátenie reformy súdnictva, ktoré kritizovala Európska únia aj USA.

„Ostatné strany sa pokúsia o neustále vydieranie, od hlasu k hlasu, od zákona po zákon,“ hovorí Sergiu Miscoiu, profesor politickej vedy na Babes-Bolyai University.

Orban za hlavné ciele svojej vlády označil okresanie byrokracie, investície do kľúčových infraštruktúrnych projektov a uvoľnenie podmienok pre biznis sektor. Pozornosť chce venovať aj „zabezpečeniu skutočnej nezávislosti súdneho systému“.

Ludovic Orban je bratom Leonarda Orbana, prvého rumunského eurokomisára, ktorý sa venoval téme multilingivizmu. Priezvisko majú po otcovi maďarskej národnosti, ktoré sa preto do istej miery zamieňa s priezviskom maďarského premiéra Viktora Orbána.

Timmermans nalieha na Rumunsko, aby sa nevydalo „zlou cestou“

Podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, včera vyzval Rumunsko, aby sa nevydalo „nesprávnym smerom“ a neprijalo kontroverzné súdne reformy. Zmienil sa aj o procese proti hlavnej prokurátorke.

Politická kríza v Rumunsku

Expanzné fiškálne a platové politiky zvýšili rozpočtový deficit. Zvýšenie daní a cenové stropy energií schválené bez verejnej debaty a posúdenia vplyvov oslabili záujem investorov.

Rumunský leu bol v utorok voči euru stabilný, no tento rok klesol už o 2,1 percenta – ide o druhý najstratovejší kurz strednej a východnej Európy. Deficit verejných financií a politická situácia si vyberajú svoju daň.

V krajine sa budú v novembri konať prezidentské voľby. Parlamentné  sa uskutočnia pravdepodobne v polovici alebo na konci roka 2020.

Dăncilă, ktorá zostáva dočasnou premiérkou, kým parlament neschváli nový kabinet, je treťou predsedníčkou vlády zo Sociálnodemokratickej strany (PSD). Bývalá europoslankyňa v súčasnosti kandiduje do novembrových prezidentských volieb za PSD, jej šance sú však veľmi nízke.

„PSD účinne potláčala rozvoj Rumunska a všetkých nás spomaľovala,“ povedal Iohannis. „Dúfam, že si všetky parlamentné strany uvedomujú, že máme politickú krízu a je nevyhnutné, aby táto nová vláda fungovala čo najskôr.“

EÚ a USA takisto kritizovali predchádzajúcu vládu za oslabenie protikorupčnej legislatívy.

Eurokomisára zvolí poverený premiér

Politický vývoj v Rumunsku priamo ovplyvňuje výber ďalšieho rumunského kandidáta do Európskej komisie Ursuly von der Leyen. Voľba bude je rukách Ludovica Orbana.

Za stopkou pre francúzsku eurokomisárku vidí Macron „politickú hru“

Europoslanci odmietli zveriť jednotný trh a priemysel do rúk Sylvie Goulard. Paríž teraz musí navrhnúť nového nominanta, rozdelenie portfólií v novej Európskej komisii sa však môže zmeniť.

Rumunská stredopravá Národná liberálna strana, ktorá iniciovala vyslovenie nedôvery socialistickej vláde, bude údajne za ďalšieho komisára pre dopravu presadzovať Siegfrieda Muresana, europoslanca a podpredsedu Európskej ľudovej strany (EPP). Pre EURACTIV.com to povedal dôveryhodný zdroj z EPP, ktorej súčasťou je aj strana prezidenta Iohannisa. Von der Leyen však údajne požaduje viac ako jedno meno.

Dăncilă pôvodne navrhla dvoch bývalých kolegov na post komisára – Rovanu Plumb a Dana Nica. Von der Leyen si vybrala ženskú kandidátku Plumb, ale výbor Európskeho parlamentu pre právne veci (JURI) ju odmietol pre konflikt záujmov. Nica zase nie je odborník na oblasť dopravy a vymenovať ho by znamenalo narušiť rodovú vyváženosť Komisie, ktorú presadzuje von der Leyen. Nica je okrem toho spájaný s politickým škandálom a kriminálnym vyšetrovaním.

Alternatívnou voľbou bola pôvodne podľa EURACTIV Rumunsko aj Gabriela Ciot, štátna tajomníčka pre európske záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. Ciot je zároveň profesorkou na Fakulte európskych štúdií na Babeș-Bolyai Univerzity v rumunskom Kluži.

Nová eurokomisia začne fungovať neskôr

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu (16. októbra) rozhodli o odklade začiatku fungovania novej Európskej komisie, informuje TASR.

Von der Leyen mala nastúpiť do úradu na čele nového kolégia komisárov 1. novembra. Po procese verejných vypočúvaní v príslušných výboroche europarlamentu jej však chýbajú traja komisári – okrem Rumunska aj z Francúzska a Maďarska –, ktorých europoslanci odmietli a zatiaľ nemá istotu, kto presne budú náhradníci neúspešných nominantov. To znemožnilo vytvoriť dostatočný časový priestor pre ich vypočúvanie v europarlamente.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron naznačil, že svojho kandidáta alebo kandidátku predstaví až po summite EÚ. Maďarsko ponúklo ako náhradu svojho veľvyslanca pri EÚ Olivera Várhelyiho, avšak von der Leyen od Budapešti žiada aj ženskú nominantku.

Nový dátum hlasovania o dôvere budúcej eurokomisii ešte nebol stanovený, podľa očakávaní by však k tomu malo dôjsť najneskôr počas novembrového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu (25.-28. november.) a kabinet von der Leyen by sa mohol ujať svojich funkcií od 1. decembra 2019.

DPA pripomenula, že oneskorenie výkonu novej eurokomisie nie je bezprecedentné, je však  pre von der Leyen nepríjemným začiatkom.