Rumunsko sa obáva “dvojrýchlostnej Európy”

Frans Timmermans, Poľsko

Frans Timmermans, (zdroj: Európska komisia)

Predseda rumunského Senátu Călin Popescu Tăriceanu na včerajšom stretnutí s Timmermansom povedal, že idea Európy integrujúcej sa rozličnými rýchlosťami môže viesť k jej rozdeleniu a vytvoreniu novej Železnej opony.

Podľa Tăriceanua je práve povojnové rozdelenie Európy na dva bloky dôvodom, prečo je Rumunsko menej rozvinuté, než iné krajiny EÚ.

„Prebiehajú intenzívne diskusie o viacrýchlostnej Európe, či Európe koncentrických kruhov. Podpredsedovi som tlmočil moje obavy, že táto idea môže viesť k novému rozdeleniu Európy. Hovorím novému rozdeleniu, pretože po druhej svetovej vojne bola Európa rozdelená Železnou oponou.“

Európsky dohľad nad Rumunskom

Od vstupu v roku 2007 vykonáva Komisia nad Rumunskom „dohľad“ v oblasti boja proti korupcii a fungovania justície. Takzvaný Kooperačný a verifikačný mechanizmus (CVM) bol zavedený kvôli obavám niektorých členských krajín, že Rumunsko a Bulharsko neboli v týchto oblastiach pripravené na plné členstvo v EÚ.

Tăriceanu vyslovil vieru, že v roku 2018 sa už nebude CVM na jeho krajinu uplatňovať.

„Chceme byť súčasťou EÚ ako plný člen. Preto som podpredsedovi Timmermansovi povedal, že verím, že bude čoskoro CVM ukončený, aby mnoho Rumunov nemuselo mať pocit, že Európa funguje na základe rozdielnych kritérií pre členov v rozličných kategóriách.“

Dodal, že o mechanizme už hovoril s Jean-Claude Junckerom. Ten prisľúbil, že s bude snažiť, aby bol dohľad ukončený počas jeho mandátu.

Podľa Timmermansa je Rumunsko v „posledných, posledných metroch tohto dlhého maratónu“, najlepšu garanciou boja proti korupcii sú však sami Rumuni.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/boj-s-korupciou-brusel-tvrdi-ze-rumunsko-uz-netreba-monitorovat/

Tăriceanu hovoril s Timmermansom krátko aj o kontroverznom návrhu na reformu protikorupčného zákona, ktorý začiatkom roka vyvolal v krajine masové protivládne protesty.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/co-sa-deje-v-rumunsku-vysvetlenie-euractiv-ro-video/