Rumunský minister pre európske záležitosti krátko pred začiatkom predsedníctva v Únii odstúpil

Odchádzajúci rumunský minister pre európske záležitosti. [FB V. Negrecsu]

Rumunský minister pre európske záležitosti Victor Negrescu cez víkend rezignoval na svoju funkciu. Bukurešť už 1. januára preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie. Agenda predsedníctva v rumunskej vláde prináležala doteraz práve Negrescuovi.

O tom, že mladý politik, ktorý v minulosti zastupoval Rumunsko aj v Európskom parlamente, odstúpil, informovali miestne médiá včera (11. novembra).

„Z toho, čo som porozumel vyplýva, že rezignácia je skutočnosťou,“ citovala agentúra news.ro ministra pre európske fondy, Radovana Plumba.

Podľa medializovaných informácii opustil Negrescu vládu sociálnych demokratov po ostrej výmene názorov počas jej zasadnutia. HotNews.ro píše, že sa rozhodol odísť zo strany aj kvôli tomu, že sa mu o navrhovanej súdnej reforme nepodarilo presvedčiť predstaviteľov Bruselu, za čo doma čelil kritike.

Európska únia v ostatných mesiacoch krajine vyčíta, že kontroverznou reformou sa vzďaľuje európskym hodnotám.

„Nejde o moje osobné záujmy, je pre mňa česť reprezentovať Rumunsko,“ vysvetľoval svoj odchod na sociálnej sieti Negrescu. V nekonkrétnej správe naznačuje, že medzi kolegami v kabinete necítil dostatočnú podporu a odkazoval aj na „mediálne útoky“ voči jeho osobe, ktoré rozširuje nemenovaný člen jeho strany.

Rumuni budú Únii predsedať v roku 2019, logo už dávno majú

Charakteristický symbol predsedníctva predstavili v tichosti už minulý rok, a to na škole študenta – autora víťazného návrhu. Rozpočet na všetky aktivity ale Bukurešť zverejní až po ukončení svojho mandátu.

Zahraničné varovania

V júni varovalo dvanásť západných krajín, že niektoré z rumunských súdnych reforiem by mohli „brániť spolupráci (s Rumunskom) v medzinárodnom presadzovaní práva“.

Minulý mesiac najvyšší súd v krajine  potvrdil, že niekoľko zmien v trestnom zákonníku, ktoré nedávno presadili sociálni demokrati, sú protiústavné. Približne 60 zmien a doplnení trestného zákona, ktoré kritizovala aj Európska komisia a rumunský prezident Klaus Iohannis, jednohlasne odmietlo aj všetkých deväť sudcov ústavného súdu.

Práve prokurátori, ktorí v boji proti korupcii dosiahli úspech, čelia vládnemu odsudzovaniu. Exekutíva tvrdí, že prekračujú svoju moc.

Európska komisia naposledy minulý mesiac vyzvala Bukurešť, aby zabezpečila rešpektovanie pravidiel právneho štátu, keďže Rumunsko sa po prvýkrát pripravuje na prevzatie predsedníctva v Rade Európskej únie.

Nespolupracujúci prezident, Soros, pokus o prevrat a vraždu: Rumunská vládna strana vysvetľuje masové protesty

Líder vládnej strany, ktorý pre vlastné korupčné škandály nemohol prebrať úrad premiéra, spôsobil svojimi komentármi po masových demonštráciách a tvrdom zásahu polície rozčarovanie doma aj v Európe.

Európsky parlament má v utorok (13. novembra) prijať uznesenie, v ktorom odsudzuje niekoľko zákonov, ktoré sociálni demokrati v Rumunsku v posledných mesiacoch prijali. Europoslanci tvrdia, že nová legislatíva ohrozuje nezávislosť súdov a boj proti korupcii.

V stredu (14. septembra) zverejní aj Európska komisia svoju každoročnú prácu Kooperačného a verifikačného mechanizmu, na základe ktorého monitoruje progres v oblasti súdnictva v Rumunsku.

Komu to prospeje?

Po víťazstve vo voľbách koncom roka 2016 sa vláda pod vedením sociálnych demokratov pokúsila zmierniť protikorupčné právne predpisy. Postupne však svoje plány opustila, na čo od začiatku tohto roka reagovalo obyvateľstvo sériou najväčších protestov od pádu komunizmu.

Kritici tvrdia, že niektoré zmeny v justícii umožnia vedúcemu socialistickej strany Liviu Dragneovi požiadať o „preskúmanie“ rozsudku, podľa ktorého ho za volebné podvody v roku 2016 čaká dvojročné väzenie.  Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy by mu mohli pomôcť vyhnúť sa trestnému stíhaniu aj v dvoch ďalších prípadoch.

Líder vládnej sociálnodemokratickej strany, ktorý pre vlastné korupčné škandály nemohol prebrať úrad premiéra, je považovaný za najmocnejšieho muža na rumunskej politickej scéne.