Rumunský ústavný súd hľadá pomoc u Benátskej komisie

zdroj: TASR/ AP

Referendum, ktoré mohlo znamenať odvolanie Trajana Basescua z funkcie sa konalo 29 júla. V ňom sa 88 % percent zúčastnených vyslovila za jeho odchod. Účasť ale nedosiahla 50 % oprávnených voličov, ktoré žiadal ústavný súd.

Podľa očakávaní mal ústavný súd referendum na základe nedostatočnej účasti vyhlásiť za neplatné. Svoje rozhodnutie posunul na 31. august. Vyžiadal si zoznamy voličov, aby mohol prehodnotiť skutočnú veľkosť elektorátu. Predstavitelia USL tvrdia, že skutočný počet oprávnených voličov je menší.

V utorok informoval predseda Benátskej komisie (poradného expertného orgánu pre oblasť ústavného práva Rady Európy), že sa na ňu rumunský ústavný súd obrátil so žiadosťou o pomoc pri ochrane svojej politickej nezávislosti.

„Je zarážajúce, ak nie priamo šokujúce, že po druhý krát za krátky čas má ústavný súd členského štátu Rady Európy a Európskej únie pocit, že sa musí obrátiť na Benátsku komisiu v snahe ochrániť svoju nezávislosť“, povedal Gianni Buquiccio. Ako bude komisia reagovať, nepovedal. Rumunská vláda takisto odmietla tento krok súdu komentovať. Na predchádzajúce sťažnosti EÚ vláda prisľúbila, že sa bude rozsudkov ústavného súdu držať.

V čase pred konaním referenda sa Pontova vláda snažila okresať právomoci ústavného súdu a hrozila výmenou sudcov. Tlak povolil po upozorneniach zo strany EÚ i USA.

IMF má obavy

Aktualizované zoznamy voličov by mohli teoreticky ukázať, že účasť v skutočnosti prekročila 50 %. Väčšina analytikov si to ale nemyslí.

Basescu je v krajine nepopulárny v dôsledku úsporných opatrení, ktoré pretlačil pod tlakom pomoci z Medzinárodného menového fondu. Vyčítajú mu tiež rodinkárstvo a klientelizmus v politike.

Premiér Ponta prezidenta po referende vyzval, aby odstúpil s odvolaním sa na 88 % tých, ktorí sa v referende vyslovili za jeho odchod. Basescu to odmietol.

Spor má vplyv aj na ekonomiku krajiny. Obavy vyjadril aj Medzinárodný menový fond.