Rusi zacielili na Macrona

Macron, Rusko, zasahovanie

Emmanuel Macron, (zdroj: TASR/AP Photo/Christophe Ena)

Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron sa predral na čelo predvolebných prieskumov. Podľa jeho strany to ale znamená aj viac hackerských útokov a falošných správ z Ruska.

O údajnom zasahovaní do kampane včera ako prvý prehovoril generálny tajomník Macronovej strany En Marche! Richard Ferrand. Ten tvrdí, že strana zaznamenala tisícky útokov na svoje digitálne systémy, databázy a webstránky, pričom pôvod mali v Rusku. Na spoluprácu pri potieraní podobných aktivít teraz vyzývajú štátne orgány.

Šéf Macronovej kampane vidí v paralelu v tom, ako ruskí hackeri ovplyvnili prezidentskú voľbu v Spojených štátoch. „Američania to uvideli, no bolo už príliš neskoro,“ varoval Ferrand.

Čítajte viac: Ako Rusi pomohli Trumpovi k víťazstvu: USA zverejňujú detaily

Ferrand v televíznej relácii  Les 4 vérités uviedol, že Rusku prekáža snaha o posilňovanie Európy: „Je úplne jasné, že na pravicových a krajne pravicových politikov nazerajú celkom priaznivo, kým my voláme po silnejšej Európe, čo sa istým ruským médiám nepozdáva.“

Štátom riadenej spravodajskej agentúre Sputnik pribudli ďalšie jazykové mutácie. Pridali francúzštinu a nemčinu, čo len posilnilo obavy o to, že v tohtoročných voľbách v Európe budú pretláčať svojich kandidátov.

Známy postup

Práve Sputnik dal na začiatku februára priestor republikánskemu poslancovi Nicolasovi Dhuicqovi, aby Emmanuela Macrona obvinil z toho, že na ním stojí „lobby bohatých homosexuálov“.

Správy sa následne chytil televízny kanál Rossija 1 a začal špekulovať o mimomanželskom vzťahu prezidentského kandidáta. Svoju o 24 rokov staršiu manželku mal Macron podvádzať s mužom.

Sputnik predtým bez dôkazov tvrdil, že je Macron zapletený do finančných škandálov svojej strany. Zakladateľ Wikileaks Julian Assange, ktorý pomáhal ovplyvňovať americké voľby, tiež prisľúbil nový kompromitujúci materiál.

O prebiehajúcej „kybernetickej destabilizácii“ Francúzska už hovorí aj minister obrany Jean Yves Le Drian. V danej veci by sa mal čoskoro stretnúť s prezidentom Françoisom Hollandom.