Šance na mäkký brexit sú stále reálnejšie

FOTO: EC

Britská politická scéna sa po minulotýždňových parlamentných voľbách ocitla pod novým tlakom. Konzervatívna strana premiérky Mayovej nezískala väčšinu v parlamente a spoliehať sa bude musieť na podporu Demokratickej unionistickej strany (DUP) Severného Írska.

Šance, že tak Británia skončí mimo jednotného európskeho trhu, sa tak výrazne znížili. DUP totiž presadzuje mäkkú verziu brexitu.

O mäkkom brexite navyše údajne niektorí konzervatívci rokujú s opozičnými labouristami.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/mayova-sa-preratala-mandat-na-tvrdy-brexit-nema/

Aký bude mäkký a aký tvrdý brexit?

Tvrdý brexit, na ktorý chcela Mayová získať posilnený mandát, predstavuje akýsi nacionalistickejší prístup k rozchodu s EÚ. Vo všeobecnosti má zveriť plnú kontrolu nad svojimi hranicami späť britskej vláde. Okrem iného by mohol znamenať aj to, že Británia stratí prístup k jednotnému trhu a colnej únii.

Mäkký brexit by predstavoval opačný scenár: prístup k colnej únii a jednotnému trhu, z ktorej dnes ťažia krajiny Únie, by bol istým spôsobom zaručený a zaručené by boli napríklad aj recipročné benefity pre občanov Únie pracujúcich v Británii a Britov pracujúcich v Únii.

Forma tzv. mäkkého brexitu sa často prirovnáva k postaveniu Nórska, Islandu, či Lichtenštajnska voči EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/konzervativny-europoslanec-corbyn-nema-dost-skusenosti/

Mayová sa však ocitla po volebnom debakli pod silným tlakom aj vo vlastnej strane.

„Ja som nás do tejto šlamastiky dostala, ja nás z nej zasa dostanem,“ povedala podľa britských médií v pondelok večer na stretnutí s poslancami.

Čítajte aj: Čo sľubovali britské strany pred voľbami?

Denník Daily Telegraph dnes navyše priniesol informácie o tom, že niektorí vládnuci britskí konzervatívci a opoziční labouristi údajne tajne rokujú o mäkkom brexite. Na rozhovoroch sa mali zúčastniť aj niektorí kľúčoví ministri z kabinetu premiérky Theresy Mayovej.

Mäkký brexit predpovedajú aj analytici

Aj podľa prieskumu medzi odborníkmi, ktorý pripravila prieskumu agentúra Reuters, sa šance na tvrdý brexit po voľbách v Británii znížili.

Približne dve tretiny ekonómov, konkrétne 33 zo 49 účastníkov prieskumu uviedlo, že šanca na tzv. tvrdý brexit mierne klesla.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britski-volici-odmietli-konzervativnu-viziu-brexitu-tvrdia-analytici/

„Premiérka bude možno musieť zmeniť svoj postoj a prístup k brexitu po výsledku volieb,“ povedal Nikesh Sawjani z Lloyds Banking Group.

Strata väčšiny v parlamente znamená, že mandát pre tvrdý brexit už jednoducho neexistuje, domnieva sa aj George Brown z CBI.

Spustenie brexitu možno posunie kráľovnin prejav

Britská vláda rovnako včera oznámila, že o niekoľko dní odložila prejav kráľovnej Alžbety II., ktorým vládny kabinet tradične predstavuje svoj vládny program.

Kráľovná mala svoj prejav predniesť v pondelok 19. júna, teda v rovnaký deň, na ktorý bolo dohodnuté oficiálne spustenie rokovaní o brexite.

Britský minister pre rokovania o odchode z Európskej únie David Davis v rozhovore pre spravodajskú televíznu stanicu Sky News preto upozornil, že práve kvôli nemu nemusí dôjsť k spusteniu rokovaní s Bruselom, plánovanému práve na 19. júna. Davis však potvrdil, že rokovania sa určite začnú v priebehu budúceho týždňa.

Mayová má na dosiahnutie dohody s Európskou úniou dva roky. Pred voľbami opakovane vyhlásila, že odíde z rokovaní aj bez dohody, pretože žiadna dohoda je podľa nej lepšia, ako zlá dohoda.