Sarkozy a Merkelová kladú Barrosovi podmienky

Nicolas Sarkozy a Angela Merkel. Zdroj: European Council 2007

Sarkozy dal v Elyzejskom paláci po boku Angely Merkelovej jasne najavo, že ich podpora pre José Manuela Barrosa nie je bezpodmienečná. „Madame Merkel a ja podporujeme Barrosa“, povedal. „No vyzývame ho, aby pred druhým obdobím vyjasnil a istým spôsobom aj formalizoval svoju pozíciu“, zdôraznil francúzsky prezident.

Lídri EÚ by mali diskutovať o osobe predsedu Európskej komisie na summite 18.-19. júna. Stanoviská z Elyzejského paláca naznačujú, že Francúzsko a Nemecko sa snažia oddialiť formálnu nomináciu pre Barrosa až do času, kedy bude definitívne ratifikovaná Lisabonská zmluva. Nadchádzajúce švédske predsedníctvo a Európsky parlament, naopak presadzujú  čo najskoršie rozhodnutie o šéfovi Európskej komisie.

Ak by sa však  rozhodovalo až podľa Lisabonu, rozdelenie vrcholových postov by bolo súčasťou „package deal“, čím by sa mohlo predísť prípadnej ponižujúcej porážke Barrosa v tajnom hlasovaní v Parlamente.

interview pre španielsky denník El País tvrdí bývalý editor francúzskeho Le Mondu Jean-Marie Colombani, že Sarkozy chce, aby sa bývalý španielsky premiér Felipe González stal prvým stálym predsedom Európskej rady. EurActiv.sk o tejto možnosti informoval ešte v apríli.

Podľa Colombaniho Sarkozy sa vzdal podpory Tonyho Blaira pretože vo svojej súčasnej pozícii vyslanca blízkovýchodného Kvarteta „nič neurobil“. Podľa Colombaniho Sarkozymu neprekáža, že González je socialista, keďže ho vníma ako „muža plného myšlienok o Európe“.

„Balíček“, ktorého súčasťou by bol vrcholný post pre socialistu by pre PES spravil druhý Barrosov mandát znesiteľnejším, povedal pre EurActiv zdroj z prostredia Strany európskych socialistov. Oficálne sú socialisti proti Barrosovi.

Zelení a liberáli chcú, aby bolo rozhodnutie o nominovaní predsedu Komisie odložená na jeseň.

  • PES s novým menom

V Európskom parlamente sa vytvorili podmienky na vznik novej skupiny. Aliancia socialistov a demokratov (ASDE) – ako znie jej názov  -spojí európskych socialistov a talianskych demokratov, infomoval Dario Franceshini, líder talianskej strany Partido Democratico po stretnutí s šéfom skupiny PES Martinom Schulzom.

„Je to dôležitý krok vpred. Sme radi, že PES súhlasila s týmto krokom“, dodal Franceshini. Obe skupiny podľa neho spája aj odmietanie Barrosa.