Sarkozy drží Barrosa v napätí

Ešte minulý rok v júni sa zdalo, že Nicolas Sarkozy má medzi kandidátmi na šéfa novej Komisie jasno. „Pýtate sa, či mám kandidáta: Odpoveď je áno. Pýtate sa, či sedí za týmto istým stolom, a moja odpoveď je áno,“ povedal v júli 2008 na spoločnej tlačovke s Barrosom francúzsky prezident.  

Keď sa Sarkozyho po nedeľňajšom summite hláv štátov a vlád EÚ pýtali na to, čo si myslí o počínaní Komisie v boji s ekonomickou krízou Sarkozy poznamenal, že zvažovanie kandidátov na post predsedu Komisie by malo počkať až na výsledok opakovaného írskeho referenda. Podľa plánu by mala ale Európska rada vybrať šéfa Komisie už v júni a opakované referendum sa neočakáva pred októbrom.

Odsunutie menovania na jeseň by dalo viac času a priestoru prípadným ďalším uchádzačom a výber obsadenia tohto postu by sa najpravdepodobnejšie stal (v prípade ratifikovania Lisabonskej zmluvy) súčasťou dohody o osobe s stáleho predsedu Európskej rady a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku.

„Mám rád Monsieur Barrosa“, povedal Sarkozy podľa European Voice médiám no vyvaroval sa akéhokoľvek výroku, ktorým by naznačil, že podporuje Barrosovo zotrvanie v čele Komisie. Európska Komisia a Francúzska vládla mali v uplynulom období časté názorové nezhody najmä pokiaľ ide o záchranný plán pre francúzske automobilky, ktorý Komisia nakoniec odobrila ako v súlade s pravidlami jednotného trhu.

Francúzsko už od momentu, kedy predalo predsedníctvo EÚ Čechom vystupňovalo svoju kritiku, že EÚ nerobí dosť proti ekonomickej kríze.

Povedali o Barrosovom znovuzvolení:

"Naším kandidátom je Barroso (…) Je najlepším mužom", citovala talianskeho premiéra Berlusconiho AFP.

"Barroso znamená kontinuitu a kohéziu Európy. A to je to, čo Európa v nadchádzajúcich rokoch potrebuje", povedal pre Deutsche Presse-Agentur štátny tajomník nemeckého ministerstva financií Peter Hincze.

Medzi lídrami EĽS, je Barroso „akceptovaný ako kandidát“, povedal predseda EĽS Winfried Martens a dodal, že konvent vo Varšave ho podporí oficiálne. Lídri EĽS už neoficiálne nominovali Barrosa na summite v októbri 2009.