Sarkozy: miniústava, nový Konvent, nie Turecku

sarkozy, francúzsko

 

Pozadie

Počas „obdobia reflexie“ sa debata o budúcnosti Ústavnej zmluvy prakticky zastavila. Nicolas Sarkozy, francúzsky minister vnútra a kandidát v prezidentských voľbách 2007, ju znovu otvoril.

Otázky

Nicolas Sarkozy vystúpil pred novinármi, zástupcami mimovládnych organizácií, inštitúcií EÚ i podnikateľskej sféry na debate organizovanej Friends of Europe 8. septembra 2006. Medzi jeho návrhmi bolo schválenie „minizmluvy“, ktorá by obsahovala „asi dve tretiny“ noviniek z Ústavnej zmluvy, ktoré neboli „problematické“ počas referenda vo Francúzsku a Holandsku. Sarkozy by chcel, aby bol text prijatý počas Nemeckého predsedníctva EÚ v roku 2007 a ratifikovaný počas Francúzskeho predsedníctva v 2008. Hlavnými bodmi „minizmluvy“ by boli:

  • voľba predsedu Komisie v Európskom parlamente, vytvorenie postu Ministra zahraničných vecí EÚ
  • nahradenie jednomyseľnosti „superkvalifikovanou väčšinou“
  • posilnená spolupráca
  • občianske iniciatívy

Sarkozy tiež odporúča, aby boli citlivejšie otázky (ako posilnenie účasti členov národných parlamentov na riadení EÚ) nechané na diskusie a rozhodnutie ďalšieho Konventu (v roku 2009). Rovnako súčasný princíp zloženia Komisie – jedna krajina, jeden komisár – by sa nemal zmeniť až do roku 2014, keďže „dovtedy aj tak vstúpi do EÚ len Bulharsko a Rumunsko“.

Navrhol tiež viac „posilnenie spolupráce“ a „superkvalifikovanú“ väčšinu, ktorá by mala nahradiť jednomyseľnosť používanú v oblastiach ako daňová politika.

V otázke rozširovania Sarkozy podčiarkol, že preferuje „blízke partnerstvo“ s Tureckom, je však proti jeho členstvu. „Mali by sme rozvinúť vzťahy, nemali by sme ísť však až tak ďaleko ako je plné pristúpenie“, povedal nádejný budúci francúzsky prezident. Európu tiež vyzval aby definovala svoje hranice a absorbčnú kapacitu.

V otázke reformu rozpočtu EÚ žiadal „ambiciózne reformy“ a navrhol financovanie Únie z európskych, nie národných zdrojov, ako aj koordináciu národných rozpočtových prostriedkov využívaných na implementáciu politiky EÚ v oblasti zmiešaných kompetencií. „EÚ si nevyžaduje len nové regulácie. Potrebuje rovnako základné financie.“

Pozície

Liberálny europoslanec Andrew Duff povedal: „Sarkozyho minizmluva je trochu zjednodušujúca, jej výhodou je však že kladie Európu späť do francúzskej politickej agendy.“ Ďalej povedal: „Je vynikajúce, že Nicolas Sarkozy otvoril debatu o budúcnosti Európy. Pre francúzskych voličov a ostatných prezidentských kandidátov bude teraz nemožné ignorovať ústavnú krízu Európy.“ Varoval však tiež, že pri navrhovanom prístupe – vyberaní niektorých častí z pôvodného textu euroústavy – riskujeme rozbitie komplexného konsenzu, ktorý stále stojí za Ústavnou zmluvou.

Mladí európski federalisti (JEF) privítali Sarkozyho návrhy, vyslovili však pochybnosti na adresu „minizmluvy“. „Sme trochu skeptickí pokiaľ ide o minizmluvu… navrhovanú na schválenie dovtedy (pokiaľ komplexný návrh nepripraví nový Konvent). Jej ratifikácia v národných parlamentoch sa podobá na pretlačenie zamietnutej Ústavnej zmluvy cez zadný vchod“, píše sa v ich tlačovom vyhlásení. JEF sa tiež obáva myšlienky „posilnenej spolupráce“, keďže podľa mladých federalistov môže urobiť Európu „ešte komplikovanejšou a môže zbytočne odcudziť malé členské krajiny“.

Ďalšie kroky

  • Ségolène Royal, Sarkozyho hlavná protivníčka v prezidentskom súboji a zástupkyňa socialistov, navštívi Brusel v stredu 13. septembra.
  • Turecký minister zahraničných vecí Gul začína trojdňovú návštevu Francúzska 12. septembra. Očakáva sa, že bude reagovať na Sarkozyho odmietanie vstupu Turecka do EÚ.