Sarkozy podporuje Blaira na čele EÚ

Krátka správa

Francúzsky prezident Sarkozy minulú jeseň vyhlásil, že si vie na poste predsedu Európskej rady predstaviť aj bývalého britského premiéra. “Je to významný muž, najeurópskejší zo všetkých Britov,” povedal vtedy Sarkozy. “Neviem, aké sú jeho plány, ale mať ho v pamäti ako možnosť by bolo múdre.” Blair má podporu aj od svojho nástupcu, aktuálneho britského premiéra Gordona Browna: “Blair by bol skvelým predsedom”.

Tony Blair počas víkendu (12. januára) prehovorí na konferencii Sarkozyho stredopravej strany UMP – Únie za ľudové hnutie. Ide o prvé Blairovo vystúpenie na zhromaždení inej strany než svojej materskej – Labouristickej strany. Očakáva sa, že sa Blair vo svojom príhovore bude venovať európskym témam.

Sarkozy povedal britskému denníku The Daily Telegraph, že sa na tom s Blairom dohodli na stretnutí v egyptskom letovisku Šarm el Šejk, kde obaja politici trávili vianočné sviatky.

Vznikajú tak dohady, že Blair dostane od Sarkozyho čerstvú podporu pre kandidatúru na top európsky post. Jean-Marc Ayrault, predseda socialistov vo francúzskom parlamente vyhlásil, že Sarkozy spolu so svojou stranou pripravujú Blairovu kandiatúru. Agentúra AFP citoval Ayraultove slová, podľa ktorých je Blair na takúto pozíciu “neakceptovateľný”, pretože prvý predseda EÚ nemôže byť muž, ktorý podporoval vojnu v Iraku a dokonca sa na nej zúčastnil.

Podobné obavy vyslovil aj Denis MacShane, bývalý minister Veľkej Británie pre európske záležitosti. Uviedol, že hoci si mnohí v Európe myslia, že Blair by bol na tento post vhodný, pri rozhodovaní mu môže uškodiť fakt, že podporoval vojnu v Iraku ako aj to, že sa nezúčasťňoval na kľúčových európskych projektoch, napríklad spoločnej mene.

Tony Blair v súčasnosti pôsobí ako vyslanec Kvarteta pre blízkovýchodný mierový proces. Denník Financial Times priniesol informáciu, že Blair by sa mal stať na čiastočný úväzok poradcom wallstreetskej banky JP Morgan.

Úrad predsedu Európskej rady so sebou nesie pomerne málo formálnych právomocí a je skôr reprezentatívnou funkciou. Medzi ďalšími menami potenciálnych kandidátov na post, ktorý zavádza nová Lisabonská zmluva sú: Jean-Claude Juncker, Jose-María Aznar, Aleksander Kwasniewski a Bertie Ahern.