Sarkozy poprel, že žiadal opakovanie referenda

“Povedal som, že v určitom štádiu budú musieť Íri povedať svoj názor”, bránil sa francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na tlačovej konferencii. Minulý týždeň svetové médiá informovali, že Nicolas Sarkozy na stretnutí s národnými poslancami svojej strany vyhlásil, že “Íri budú musieť hlasovať znovu”. Agentúry sa vtedy odvolávali na nemenovaných účastníkov stretnutia, ktorí to potvrdili. Na Sarkozyho hlavu sa následne zniesla vlna kritiky za zasahovanie do vnútorných vecí Írska.

Sarkozyho v Dubline vítali rozvášnení demonštranti, ktorí sa zhromaždili okolo budovy vlády, kde sa uskutočnilo stretnutie s írskym premiérom Brianom Cowenom.

Francúzska hlava štátu sa stretla aj s hlavnými lídrami z oboch táborov írskej referendovej kampane. Šéf hnutia Libertas, ktoré medzi írskymi voličmi lobovalo za „nie“ Lisabonskej zmluve sa posťažoval, že rokovania sa viedli ako keby bola zmluva stále živá, napriek faktu, že “z pohľadu európskeho práva je už mŕtva”.

Írsky premiér Cowen vysvetlil, že írska vláda bude viesť rozsiahle konzultácie na domácej scéne aj s európskymi partnermi pred stretnutím hláv štátov a vlád EÚ v októbri s cieľom “hlbšie pochopiť obavy, ktoré viedli írskych občanov k odmietnutiu Lisabonskej zmluvy”. Dodal, že jeho vláda neuroblila ešte žiadne rozhodnutie vo vzťahu k potenciálnemu opakovaniu referenda, kedže proces reflexie sa ešte len začal.

Počas svojho vystúpenie v Európskom parlamente 10. júla prezident Sarkozy povedal, že dúfa v riešenie do októbra, najneskôr do decembra tohto roku.

Počas pobytu v Dubline, Sarkozy slávil veľké, aj keď tesné, víťazstvo na domácej politickej scéne. Jeho návrh zmeny francúzskej ústavy prešiel v parlamente o jeden hlas. Zmeny by mali posilniť právomoci parlamentu a obmedziť pobyt jednej osoby v prezidentskom kresle na dve po sebe idúce päťročné volebné obdobia.