Sarkozy súhlasí s Merkelovou – zmluvy treba zmeniť

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

Francúzi a Nemci plánujú zverejniť návrhy dodatkov k základným zmluvám EÚ, ktoré by mali zastaviť prehlbovanie súčasnej hospodárskej krízy v Európe. Potvrdil to v utorok francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

„Spolu s kancelárkou Merkelovou čoskoro predložíme návrhy na úpravu zmlúv, ktoré by mali zabrániť tomu, aby sa krajiny rozchádzali v rozpočtovej, hospodárskej a fiškálnej oblasti,“ uviedol. „Sme pripravení urobiť všetko, aby sme Európu nielen ubránili, ale aj upevnili,“ dodal.

Zásah do zmlúv je však veľmi citlivou záležitosťou. Dôkazom je aj zdĺhavé schvaľovanie Lisabonskej zmluvy. Paradoxne práve Francúzsko (spolu s Holandskom) v roku 2005 v referende odmietlo jej predchodkyňu „ústavnú zmluvu“.

Diplomati sa však na druhej strane zhodujú v tom, že francúzskemu prezidentovi ani nič iné ako podporiť iniciatívu Nemecka neostáva. Krajina je pod dlhodobým tlakom, že stratí najvyšší rating AAA, čo by skomplikovalo financovanie jej verejného dlhu, ktorý patrí k najvyšším v Európe.

Úloha centrálnej banky

Obaja lídri sa však stále nevedia zhodnúť v tom, akú úlohu má hrať Európska centrálna banka na trhoch so štátnymi dlhopismi. ECB v uplynulom období na hranici svojho mandátu intervenovala na sekundárnych trhoch a nakupovala obligácie rizikových krajín, za čo ju kritizovalo najmä Nemecko.

Sarkozy ju naopak za tieto aktivity chválil. Avšak na rozdiel od svojho ministra financií ju však nevyzval k ešte intenzívnejším a častejším zásahom.

Podľa informácií agentúry Reuters sa Sarkozy a Merkelová dnes (24. novembra) stretnú v Štrasburgu. Na stretnutie by mal prísť aj taliansky premiér Mario Monti.

(EurActiv/Reuters)