Sarkozy úspšený na oboch frontoch

Krátka správa:

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy má počas prvých mesiacov svojho úradovania v Elyzejskom paláci úspech. Vyšiel ako jednoznačný víťaz v víkendového summitu Európskej rady v Bruseli a doma sa môže spoľahnúť sa zdravú ekonomiku, ktorá by mu mala umožniť realizovať jeho reformné plány.

Medzinárodné médiá označujú Sarkozyho za víťaza summitu Európskej rady, pretože sa mu podarilo docieliť, aby bola v navrhovanej “Reformovanej zmluve” ním preferovaná formulácia. Namiesto pôvodného cieľa EÚ mať “vnútorný trh so slobodnou a nenarušenou hospodárskou súťažou” ostal na nástojenie francúzskeho prezidenta len cieľ “vnútorný trh”. Z Bruselu následne zazneli hlasy, že by to mohlo pôsobiť ako brzda v boji EÚ proti nedovolenej štátnej pomoci a protekcionizmu.

Zrejmým úmyslom Sarkozyho bolo zbaviť navrhovanú zmluvu “anglosaských” prvkov, čím reflektoval fakt, že jedným z hlavných dôvodov, prečo Francúzi v referende v roku 2005 odmietli návrh ústavnel zmluvy, bol ten, že bola údajne málo sociálnou a príliš liberálnou – na spôsob anglosaských krajín. Navyše už v minulosti vyhlásil, že nechce, aby sa EÚ stala trójkym koňom pre globalizáciu.

Pikantnou a zároveň paradoxnou je v tejto súvislosti skutočnosť, že počas prezidentskej kampane sa Sarkozy prezentoval ako kandidát, ktorý má blízko k spôsobu politiky v USA a Veľkej Británii.

Protekcionizmus a ochrana “národných šampiónov” je francúzskym evergreenom v európskej politike. Sarkozy v sobotu na leteckom dni pri Paríži povedal: “Mať priemyselnú politiku nie je právo – je to povinnosť.” Dodal tiež, že “krajina, ktorá opustí svoje továrne, je krajinou, ktorá stratí svoju identitu”.

Na domácom fronte oznámil v piatok francúzsky štatistický úrad Insee, že francúzske domácnosti by mali pocítiť zvýšenú nákupnú silu vďaka škrtom daní, rastu miezd a nízkej inflácii. Na rok 2007 sa predvída vytvorenie  303 000 nových pracovných miest (oproti 256 000 v roku 2006), pričom sa tiež odhaduje, že ročne sa v dôsledku toľko obávanej delokalizácie stretí len 15 000 pracovných miest.

Insee predpovedá, že tohtoročná hospodársky rast bude podporený dvoma opatreniam, ktoré zamýšľa Sarkozy – zníženie daní na nadčasy a splácanie úrokov z hypoték.