Schäuble obvinil Rehna, že si v Davose robil kampaň

Zdroj: Európska komisia

Nemecký minister financií Schäuble počas Svetového ekonomického fóra skritizoval vyjadrenia fínskeho komisára týkajúce sa inflácie. Podľa Rehna eurozóna nečelí riziku deflácie, napriek varovaniam Medzinárodného menového fondu, pretože Európska centrálna banka sa zaviazala, že zakročí v prípade zhoršovania situácie.

Zdôraznil však zároveň, že je potrebné, aby sa inflácia, ktorá je v súčasnosti na úrovni 0,8 %, dostala bližšie k cieľu ECB – tesne pod 2 %, aby tak umožnila potrebné úpravy v bloku s eurom.

Centrálna na tento rok predpovedá infláciu na úrovni 1,3 %, čo je stále výrazne pod jej stropom. Prezident ECB Mario Draghi pritom ubezpečil, že v prípade zhoršenia výhľadu dôjde k uvoľneniu menovej politiky.

„Zrejme čelíme dlhšiemu obdobiu nízkej inflácie a v tomto ohľade treba vziať do úvahy, že úspešné vyváženie ekonomiky eurozóny by vyžadovalo, aby ECB mohla z veľkej časti splniť svoj inflačný cieľ, takže situácia by nebola asymetrická,“ vysvetlil.

„Dlhé obdobie nízkej inflácie ju môže sťažiť, ak je táto nízka inflácia spôsobená veľmi nízkou infláciou v jadre Európy,“ dodal. Podľa jeho slov je prirodzené, že periférne krajiny, ktoré prechádzajú úpravou ako Španielsko, Taliansko, Portugalsko a Grécko, majú veľmi nízku infláciu, lebo obnovujú konkurencieschopnosť a posilňujú vývoz.

„Pre úspech procesu obnovovania rovnováhy v celej eurozóne by priemerná inflácia mala byť v blízkosti 2 %, tak ako stanovuje cieľ ECB,“ konštatoval.

Nemecký minister financií vyhlásil, že ak išlo o Rehnov názor ako komisára, tak by sa od neho dištancoval. „Nezdieľam jeho názor, pretože by to znamenalo, že Európa funguje len na základe nestability a inflácie. A to je nezmysel,“ poukázal.

„Pokiaľ ide o Olliho Rehna tak už som si nie celkom istý, či stále hovorí ako komisár, alebo už ako volebný kandidát. Ak hovoril ako komisár, tak by som sa od neho jednoznačne dištancoval. Ak hovoril nezmysly v rámci kampane, tak musím povedať, že bude lepšie hlasovať za moju stranu.“

Rehn kandiduje v májových európskych voľbách za Alianciu európskych liberálov a demokratov (ALDE). V prípade volebného úspechu by mohol získať niektorú z top pozícii v novej Európskej komisii. Schäublovi kresťanskí demokrati patria do Európskej ľudovej strany (EĽS).

(EurActiv/Reuters)