Schäuble vyzýva k zásadnému posunu k fiškálnej únii

Autor: Ambro, Portfolio: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=1499

Schäuble sa netají tým, že podporuje prehlbovanie integrácie a neváha verejne prednášať svoje názory. Pripustil však, že kancelárka Angela Merkelová je v otázke jeho návrhov opatrná.

„Musíme urobiť väčšie kroky smerom k fiškálnej únii, musíme využiť túto šancu,“ zdôraznil. Podľa jeho slov by komisár pre menu mal mať právo vetovať národné rozpočty v prípade, že nie sú v súlade s európskymi kritériami. Prípadného udeľovania sankcií sa nedotkol.

Podľa Schäubleho by post komisára pre menu mal rezonovať ako post komisára pre hospodársku súťaž, voči ktorému majú rešpekt aj vo zvyšku sveta.

Minister zároveň žiada o flexibilnejšie prijímanie rozhodnutí na úrovni Európskeho parlamentu. Lídri sa snažia nájsť spôsoby ako posilniť demokratickú legitimitu ich snahy o prehlbovanie integrácie, no narážajú pri tom na fakt, že europoslancov tvoria aj zástupcovia krajín mimo eurozóny.

„V Európskom parlamente by o daných záležitostiach mali rozhodovať len zákonodarcovia z krajín, ktorých sa budú týkať,“ vysvetlil. Takáto reforma by s určitosťou urýchlila trend smerujúci k dvojrýchlostnej EÚ, kde by užšie jadro tvorili práve štáty s eurom.

Jeho návrh však zrejme narazí na odpor aj v radoch eurozóny. Kroky, ktoré by viedli k presunu časti suverenity, osobitne odmieta Francúzsko. Schäublov predchádzajúci návrh vytvoriť post komisára pre úsporné opatrenia narazil na výrazný nesúhlas Grécka a chladne s k nemu postavili aj zvyšné krajiny.

Schäuble však tvrdí, že treba využiť príležitosť pre posun v politickej a fiškálnej integrácii a nevyhnutný konvent treba zvolať do konca tohto roka. Kancelárka Merkelová uviedla, že presný dátum by sa mohol stanoviť na decembrovom summite. Počas neho by sa dohodli zmeny zmluvy, ktoré by prehlbovanie integrácie umožnili.