Schengen chystá rozširovanie

Tento krok, ktorý sa vníma ako míľnik na ceste do schengenskej oblasti, sa ukončí 18. júna, kedy sa o ňom bude hlasovať na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu. Bulharsko aj Rumunsko si predsavzali, že sa stanú členmi Schengenu do roku 2011.

V nedávnom príhovore v Sofii taliansky premiér Silvio Berlusconi povedal, že najmladšie krajiny v EÚ majú podporu Talianska v tejto otázke.

V rovnakom čase zároveň eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmström predniesla pri príležitosti 25. výročia začiatku schengenského procesu. Ten pôvodne začal fungovať mimo rámec EÚ a až neskôr, po podpísaní Amsterdamskej zmluvy, sa stal súčasťou acquis. Schengen sa zároveň stal jedným z najsilnejších symbolov schopnosti EÚ zlepšiť život svojich občanov, povedala Malmströmová. Spomínala pritom na to ako keď vyrastala v švédskom Göteborgu a chytila trajekt do Dánska, tak to bolo najďalej ako sa dokázala dostať bez pasu. Dnes je to však už minulosťou. Varovala však tiež, že s otvorením hraníc budú mať úrady viac práce pri boji so závažnou trestnou činnosťou.

Minulý december sa zároveň v Srbsku, Macedónsku a Čiernej hore zrušila vízová povinnosť. Podobný proces sa očakáva aj v Bosne a Hercegovine, či v Albánsku.

Postoje

Pri príležitosti 25. výročia Schengenskej zmluvy líder skupiny Socialistov a demokratov v Európskom parlamente Martin Schulz povedal: „Spolu s eurom je Schengen pravdepodobne najúspešnejší a najviditeľnejší výsledok, ktorý sa podarilo dosiahnuť počas posledných troch desaťročí integrácie EÚ.“

„Hranice, ktoré boli v minulosti dramaticky uzavreté, sa mierovou cestou otvorili a vydláždili tým cestu k väčšej spoluprácu a príležitostiam pre našich občanov. Dnešní tínedžeri v EÚ vyrástli bez toho, aby niečo tušili o dlhých radách na colniciach, a všetci občania si môžu plne vychutnať slobodu pohybu takmer všade v Európe,“ dodal. Vyzval tiež k tomu, aby Schengen slúžil ako príklad na prelomenie bariér v iných oblastiach.

„Už viac nie je čas ísť späť do minulosti, týčiť nové národné krajine. Práve naopak, vlády EÚ dnes opäť volajú po ukážke pokrokovosti a po tom, aby sa po vzore Schengenu dosiahli úspechy aj v oblasti socio- ekonomickej a administratívnej spolupráci,“ dodal.