Schulz: Budúcnosť Grécka je v eurozóne

zdroj europarl.europa.eu

Počas svojho vystúpenia v pléne Schulz upozornil, že kríza eurozónu otrávila podozrievaním, nedôverou a stratou vzájomnej solidarity.

„Veľmi ma bolelo, keď som videl ako sa krajina, ktorá bola kedysi tak vášnivo zapálená pre EÚ, v sklamaní a hneve otočila k Únii chrbtom. Fakt, že európska vlajka, ktorá má byť symbolom jednoty a mieru, demokracie a solidarity, sa pre mnohých teraz stala symbolom ekonomickej a politickej podriadenosti a národného záujmu, je bez pochýb dôsledkom zúfalého charakteru situácie tu, i v Európe.“

Predseda EP je prvým európskym lídrom, ktorý krajinu navštívil od apríla 2011. Odvtedy Gréci zažili masívne zníženie platov a dôchodkov, čo sú podmienky medzinárodných veriteľov.

Schulz, ktorý je Nemec, pricestoval do krajiny pár hodín po tom, čo parlament jeho krajiny schválil druhý balík pomoci Grécku a v deň, keď grécki poslanci schválili ďalšie škrty v príjmoch a penziách. Agentúra Standard & Poor’s zároveň znížila rating krajiny na selektívny default vzhľadom na dohodu o odpustení časti dlhu.

„Veľmi ma bolí, keď vidím ako kríza ťažko otrávila priateľstvo medzi Grékmi a Nemcami, ktoré trvalo desaťročia a to naše vzťahy nikdy nepatrili k najľahším,“ dodal. „Dnes moja rodná krajina plní svoju povinnosť byť solidárnou a garantuje podporu Grécku.“

Návrat k rastu

Napriek tomu, že práve z Nemecka sa ozývajú oficiálne výzvy, aby Grécko opustilo eurozónu, Schulz zdôraznil, že krajina musí ostať v eurozóne.  „Grécko musí ostať v eurozóne, je to v jeho najlepšom záujme a aj v najlepšom záujme Európy. Záchranou eura, zachránime aj európsky ideál,“ vyhlásil a zároveň dodal, že okrem úspor a škrtov sa treba zamerať aj na podporu rastu. 

"Politika založená len na úspornosti je predzvesťou ekonomickej katastrofy," povedal gréckym zákonodarcom. "Rozpočtová disciplína je určite základom, ale… je tu priveľké zameriavanie sa na finančné tresty a úsporné balíky," uviedol Schulz a tiež poukázal na to, že ekonomický rast môže byť takto udusený v mnohých európskych krajinách.

"Ako možno očakávať od krajín, ktorých ekonomiky sa zastavujú a čelia recesii, že splatia svoje dlhy? Grécko už zaplatilo vysokú cenu. Nemôže stále len platiť," vysvetlil.

„Grécko potrebuje opatrenia na posilnenie dôvery. Nezamestnanosť mladých na úrovni 45 % je neakceptovateľná a riskujeme stratu celej generácie, ak nepodnikneme žiadne kroky. Grécke problémy sú európskymi problémami. V Európe sme všetci na jednej lodi,“ zdôraznil.

(EurActiv/TASR)