Schulz obvinil Merkelovú, že nemá jasný plán

Martin Schulz počas tlačovej konferencie v Berlíne. FOTO: TASR/AP/Michael Sohn

Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a bývalý predseda Európskeho parlamentu, Martin Schulz,  predstavil svoje plány na podporu investícií v Nemecku a zjednotenie Európy. Zároveň obvinil kancelárku Angelu Merkelovú z prázdnych sľubov.

Schulz dúfa, že Merkelovú porazí vo voľbách, ktoré sa budú konať 24. septembra. Jeho stredo-ľavá Sociálnodemokratická strana už ale v prieskumoch nestúpa tak, ako v januári, keď Schulz kandidatúru ohlásil.

Lepšie, než znižovať dane

Schulz v nedeľu predstavil svoj 10-bodový plán pre moderné Nemecko a lepšiu Európu. Pred svojimi podporovateľmi potvrdil, že chce vyčleniť viac prostriedkov na infraštruktúru a vzdelávanie.

„Nemecko má na viac,“ vyhlásil Schulz.

„Ak nebudeme investovať do výskumu a rozvoja, do elektromobilov a energeticky úsporných výrobných procesov, začneme zaostávať,“ povedal Schulz. Dodal, že najväčšia európska ekonomika je ohrozená krajinami, v ktorých štát vlastní alebo finančne podporuje firmy.

Investície budú podľa Schulza stáť „veľa peňazí“, ale bude to lepšie využitie rozpočtového prebytku krajiny, než znižovanie daní, ktoré sľubuje Merkelová.

Schulz potvrdil, že súhlasí s dodržiavaním fiškálnych pravidiel, známych ako dlhová brzda, ale dodal: „Okrem dlhovej brzdy potrebujeme aj minimálnu úroveň investícií, aby naša krajina neupadala.“

Schulz nepredstavil konkrétne čísla, ale už skôr povedal, že by chcel počas nasledujúcich 4 rokov zvýšiť investície o 30 miliárd eur. Peniaze majú smerovať najmä do škôl a občianskej vybavenosti.

Merkelovej konzervatívci a SPD sú spoločne vo vládnej koalícií, Schulz však nie je minister.

Šéfovi sociálnej demokracie sa nepáči, že Merkelová sľubuje plnú zamestnanosť, ale nehovorí voličom, ako ju plánuje dosiahnuť.

Merkelovej konzervatívci začiatkom mesiaca predstavili Nemcom program, v ktorom sľubujú viac polície, viac dostupného bývania a plnú zamestnanosť do 8 rokov.

Za jednotnú Európu

Schulz tiež viní Merkelovú a ministra financií Wolfganga Schäubleho, že presadzovaním reštriktívnych opatrení v Grécku oslabili jednotu Európy.

„Ak chcete byť lídrom Európy, musíte získať dôveru ľudí,“ vyhlásil Schulz.

„A preto je pre mňa úplným škandálom, keď kancelárka povie: ,Máme s Európu veľké plány, ale povieme vám o nich až po voľbách. ‘“

Schulz vyhlásil, že podporuje návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na spoločný rozpočet eurozóny pre zvýšenie investícií. Dodal, že Nemecko musí byť pripravené zvýšiť finančné príspevky do rozpočtu EÚ po Brexite po roku 2019.

Nemecko je už teraz najväčším čistým prispievateľom. Do európskeho rozpočtu posiela každý rok okolo 15 miliárd eur.

Schulz upozornil na to, že Poľsko a Maďarsko patria medzi najväčších čistých príjemcov prostriedkov z EÚ. Obe krajiny pritom odmietli prijať utečencov a podieľať sa tak na zdieľaní bremena migračnej krízy.

„Solidarita nemôže byť len jednostranná,“ varoval Schulz, ktorý žiada finančné sankcie pre krajiny, ktoré porušia princíp solidarity v EÚ.