Schulz odchádza z europarlamentu, smeruje do nemeckej politiky

Martin Schulz, zdoj: EP

Správu o zámere M. Schulza uchádzať sa o miesto v nemeckom parlamente v Severnom Porýní – Westfálsku priniesli ešte v noci nemecké noviny Süddeutsche Zeitung.

Schulz to dnes ráno novinárom potvrdil na tlačovej konferencii v EP.

Martin Schulz je poslancom EP za nemeckých sociálnych demokratov (S&D) od roku 1994. Od 2012 stojí na čele Európskeho parlamentu. Dnes sa o ňom hovorí ako o hlavnom kandidátovi sociálnych demokratov na post kancelára v budúcoročných nemeckých parlamentných voľbách. Konzervatívcov povedie Angela Merkel, ktorá v nedeľu oznámila, že sa pokúsi o štvrté víťazstvo.

Podľa posledných prieskumov je Schulz medzi sociálnymi demokratmi populárnejší, než jeho stranícky šéf a súčasný vicekancelár a minister hospodárstva, Sigmar Gabriel.

O kancelárskych ambíciách sa však Schulz zatiaľ nevyjadruje.

V posledných mesiacoch sa dokonca zdalo, že sa pokúsi obhájiť post predsedu europarlamentu. V roku 2014 sa však dohodol s konzervatívnou EPP, najsilnejšou skupinou v EP, na rozdelení moci. Podľa dohody mal budúci rok odstúpiť – pokiaľ nebude EPP súhlasiť s jeho zotrvaním. Schulza by mal na čele EP nahradiť člen konzervatívnej skupiny.

Schulz zatiaľ nie je v Nemecku veľmi známy, no SPD ho považuje za perspektívnejšieho kandidáta, než nepopulárneho Gabriela. Strana tiež zvažuje, že by na budúci rok mohol nahradiť na poste ministra zahraničných vecí Frank-Waltera Steinmeiera, ktorý sa stane vo februári nemeckým prezidentom.