Schulza preveruje OLAF. Mal zvýhodňovať kolegov v europarlamente

Martin Schulz

Martin Schulz ešte ako šéf europarlamentu. FOTO-TASR/AP

Expredseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz by mohol čeliť vyšetrovaniu za podozrivé udeľovanie prémií a povýšení počas výkonu predsedníckej funkcie. Informoval o tom dnes Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF).

Schulz sa vrátil do nemeckej politiky a má ambíciu stať sa spolkovým kancelárom.

Vyšetrovanie ešte neotvorili

Experti z OLAF-u v súčasnosti vyhodnocujú, či je konanie Schulza natoľko podozrivé, aby úrad otvoril vyšetrovanie. Pre nemeckú agentúru DPA to povedala hovorkyňa úradu.

OLAF pripomenul, že ak takýmto spôsobom vyhodnocuje konanie konkrétnej osoby, neznamená to automaticky, že je vinná alebo že sa dopustila nelegálneho konania.

Hlavný súper Merkelovej

Nemecký časopis Spiegel priniesol informáciu, že Schulz sa ako predseda EP snažil získať výhody pre svojho tlačového pracovníka Markusa Engelsa a ďalších jeho spolupracovníkov.

Schulz stál na čele EP od roku 2012 do januára 2017. Neprejavil záujem o ďalšie dva a polročné funkčné obdobie a ohlásil návrat na nemeckú politickú scénu.

Koncom januára povedal, že sa bude za koaličných socialistov uchádzať o post spolkového kancelára. Je hlavným súperom dlhoročnej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá chce v jesenných voľbách úrad kancelárky obhájiť.