SDKÚ proti Ústave EÚ?

 

Krátka správa

Vicepremiér vlády a minister financií SR Ivan Mikloš sa včera vyjadril pochybnosti ohľadom ústavnej zmluvy EÚ. Stalo sa tak na programovej konferencii SDKÚ-DS, venovanej zahraničnej politike. Ivan Mikloš je zároveň podpredsedom SDKÚ-DS.

Ústava podľa neho potenciálne „nie je ani v záujme nášho pozitívneho ekonomického vývoja“ , navyše si myslí, že nie je opodstatnená ani „z hľadiska ekonomického vývoja konkurencieschopnosti EÚ“.

SDKÚ-DS bola v minulosti stranou, ktorá sa vehementne zasadzovala za prijatie ústavnej zmluvy. Tá bola v máji minulého roku schválená NR SR, hoci stále čaká na podpis prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý sa netají skôr skeptickým postojom k ústavnej zmluve, blízkym postoju prezidenta ČR Václava Klausa.

Miklošov odpor nie je bezvýhradný, nemá na mysli revíziu postoja, len diskusiu „o okolnostiach, o ktorých treba rozmýšľať“. Harmonizáciu daní na základe textu ústavy identifikuje ako hrozbu, ktorá by „poškodila konkurencieschopnosť a ekonomický rast Slovenska“.

Účinná ústava by podľa Mikloša zvýšila „riziko schvaľovania takýchto krokov“, preto je potrebné analyzovať, či je vôbec vhodné, aby „k takýmto inštitucionálnym zmenám došlo,“ dodal Mikloš.

Podľa návrhu textu ústavnej zmluvy pritom daňová politika patrí medzi kompetencie, ktoré zdieľajú členské štáty spolu s úniou.

Slovensko patrí spolu s Írskom a Estónskom k najhorlivejším odporcom proti myšlienke akejkoľvek harmonizácie daní na úrovni EÚ. Tieto krajiny sa postavili negatívne aj k návrhu komisára pre dane László Kovácsa, ktorého cieľom je harmonizovať daňový základ pre daň z príjmu právnických osôb v EÚ.