Šéf ECB: Nákup dlhopisov zatiaľ nekončí

Mario Draghi. FOTO: Twitter.com.

Vo Frankfurte včera zasadala Rada guvernérov centrálnej banky. S najväčším záujmom sa čakalo na ohlásenie ďalšieho postupu ECB v súvislosti so stimulačným programom (tzv. kvantitatívne uvoľňovanie).

Program pokračuje ďalej

Draghi pred novinármi povedal, že program zatiaľ bude pokračovať v nezmenenej podobe. Potvrdil vyčlenenie sumy v objeme 60 miliárd eur mesačne na nákup dlhopisov až do konca roku. Ak to bude potrebné, alebo v prípade, že sa nepodarí infláciu dostať na úroveň inflačného cieľa Rady ECB, program bude pokračovať aj v novom roku.

Zároveň oznámil, že Rada začala „veľmi predbežné“ rozhovory o tom, ako by sa program kvantitatívneho uvoľňovania mohol zmeniť a koľko peňazí by mal ešte vliať do ekonomiky eurozóny.

„Keď budeme pripravení, tak vám to oznámime. Myslím si, že to najhlavnejšie sa rozhodne v priebehu októbra. Ak pripravení nebudeme, tak to odložíme na neskôr,“ dodal šéf ECB.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/eurokomisar-zachranny-program-pre-grecko-bol-demokraticky-skandal/

Draghi Dostal tiež otázku, či s odstupom času vidí nejaké neželané vedľajšie účinky kvantitatívneho uvoľňovania. „Nie, my jednoducho nevidíme nijaké škodlivé účinky. A akékoľvek potenciálne neželané vedľajšie účinky sú omnoho menšie ako pozitíva schémy nákupu dlhopisov,“ odpovedal Draghi novinárom.

Kľúčové úrokové sadzby ostávajú

Rada guvernérov na svojom dnešnom zasadnutí tiež rozhodla, že kľúčový úrok zostáva na úrovni 0 %, depozitná sadzba na úrovni -0,40 % a úroková sadzba pre jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 %. ECB drží tieto sadzby bez zmeny už 12 mesiacov po sebe.

Vo vyhlásení ECB sa uvádza, že kľúčové úrokové sadzby zostanú na aktuálnych úrovniach dlhšie obdobie. Dlhšie ako program nákupu aktív.

Po rokovaní vydala Rada guvernérov správu, v ktorej informuje o strednodobej predpovedi pre ekonomický rast v eurozóne. ECB očakáva nárast HDP za rok 2017 na úrovni 2,2 %,  v roku 2018 na 1,8 % a v roku 2019 na 1,9%.

Nedávne posilňovanie eura sa premietlo do horšej predpovede vývoja miery inflácie. Medziročnú úroveň miery inflácie meranú harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien predpovedá ECB na rok 2017 na úrovni 1,5 % v roku 2018 na 1,2 % a v roku 2019 na 1,5 %.

Čo so silným eurom

Draghi priznal, že Rada má obavy z posilňujúceho kurzu spoločnej meny.

Od začiatku roku euro poslinilo voči doláru takmer o 10 %. Počas samotnej tlačovej konferencie o záveroch stretnutia Rady ECB európska mena stúpla nad hranicu 1,2 USD/EUR.

Upozornil však, že cielenie výmenného kurzu nie je podstatou politiky ECB, ale uvedomuje si, že príliš silné euro má negatívny vplyv na rast, infláciu a export.

„Súčasná volatilita výmenného kurzu je zdrojom neistoty, ktorý si bude vyžadovať dohľad,“ povedal pred novinármi Draghi.

Európsky minister financií áno, „estcoin“ nie

Na tlačovej konferencii od jedného z novinárov zaznela aj otázka na plán estónskej kryptomeny, ktorú minulý mesiac predstavil Kaspar Korjus, šéf estónskeho riaditeľstva pre e- commerce.

„Žiadny štát nemôže zaviesť svoju vlastnú menu,“ odpovedal Draghi.

Projekt estónskej digitálne meny „estcoin“ predstavilo Estónsko minulý mesiac. Jej cieľom je financovanie nových technológií a inovácií pre verejný sektor.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/co-znamenaju-nemecke-volby-pre-eurozonu/

Mario Draghi sa vyjadril tiež  k diskusii o vytvorení postu ministra financií pre eurozónu. Uskutočneniu plánu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macron, ktorý nedávno podporila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, je pripravený pomôcť.

„Členské štáty pochopili, že menová únia je nekompletná a že práve to ešte zhoršilo krízu v eurozóne. Mali by sme privítať, že otvorili túto komplexnú diskusiu. Sme pripravení pomôcť, ale nie sme toho súčasťou,“ dodal guvernér.