Šéf WTO a spol.: Kolapsu eurozóny zabráni len federácia

Zdroj: Flickr, by World Economic Forum

K hlasom žiadajúcim zásadnú zmenu ekonomickej politiky v Európe a predovšetkým v eurozóne sa pridali prezident Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Pascal Lamy a bývalý šéf Európskej banky pre obnovu a rozvoj Jaques Attali.

Spoločný text publikovali vo francúzskom denníku Le Monde. Pod ich výzvou sú podpísané desiatky verejne činných osobností najmä z Francúzska a Talianska, vrátane Emmy Bonino (podpredsedníčky talianskeho Senátu), Romana Prodiho (bývalého predsedu Európskej komisie), Jo Leinena (nemeckého europoslanca) alebo Enrique Barón Crespa (bývalého predseda Európskeho parlamentu).

Lamy a Attali, ktorí majú blízko k novozvolenému francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandeovi, tvrdia, že bez ďalšieho kroku v európskej integrácii bude Európa uvrhnutá do „hlbokej politickej a sociálnej krízy“.

Krízu, ktorá má štrukturálne príčiny, môže podľa nich zvrátiť iba „zmena logiky“ v prístupe k jej riešeniu. Totiž „ak bude pokračovať súčasný scenár, euro nebude schopné odolávať odstredivým silám a nárastu populistickej rétoriky“. Jeho zánik bude potom „len otázkou času“.

Európske ministerstvo financií

Alternatívou najhoršieho vývoja je zásadné adaptovanie Lisabonskej zmluvy nad rámec koordinácie medzi členskými štátmi , ktorá sa ukazuje ako neefektívna.

Tento krok musí byť sprevádzaný odpísaním, resp. mutualizáciou časti dlhov, čo zníži úroky a rozšíri možnosti pre dlžníkov. 

Spolupráca medzi Európskou centrálnou bankou a národnými ministerstvami financií sa musí posilniť cez akýsi európsky fiškálny orgán s výhľadom na vytvorenie európskeho ministerstva financií, podobne ako kedysi Európsky monetárny inštitút predchádzal vzniku Európskej centrálnej banky.

Reformy  a rast

Reforme inštitúcií musí sekundovať  podpora produktivity cez štrukturálne reformy najmä sektoroch služieb a investíciách do projektov ktoré generujú rast – prenos energií, energetická efektívnosť, ekologická doprava, digitálne odvetvia a kognitívny výskum. Opierať  by sa mali o projektové dlhopisy a pri preklenutí projektov môže zase pomôcť Európska investičná banka na základe návrhov z Európskej komisie.

Dane a legitimita

Dôveryhodnosť takémuto nástroju môže ale podľa autorov dodať jedine európska daň, ktorá bude zdrojom federálneho rozpočtu. Ako možnosti tu vidia buď uhlíkovú daň alebo daň z finančných transakcií .

Žiadna z týchto daní ale nemôže byť vyberaná bez demokratickej legitimity a bez prekonania súčasnej nedôvery medzi občanmi a EÚ. Cestu vidia najmä v posilnení parlamentnej dimenzie.

„Federalizmus je jediný spôsob, ako sa vyhnúť kríze, ktorej obeťou bude celá jedna generácia“, varujú. Spôsob ako sa k federálnej vláde v eurozóne dopracovať by mal určiť konvent , na ktorom by sa zišli poslanci Európskeho aj národných parlamentov eurozóny.

Euro zachráni ekonomická vláda a európsky rozpočet pre rast, pretože „federalizmus je jedinou cestou ako sa vyhnúť kolapsu a zachovať životný štandard“, píšu na záver súčasný a bývalý šéf nadnárodných ekonomických inštitúcií.

Pascal Lamy je na čele Svetovej obchodnej organizácie od roku 2005. Predtým pôsobil aj ako európsky komisár pre obchod. Jaques Attali bol v roku 2007 poverený francúzskym prezdientom Nicolasom Sarkozym aby predsedal komisii, ktorá mala študovať čo najviac brzdí ekonomický rast v krajine. Založil neziskovú organizáciu PlaNet Finance, ktorá sa venuje boju proti chudobe skrz mikrofinancovanie.