Šefčovič ako šéf únijnej diplomacie nie je prioritou V4, v hre je viac mien aj postov

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini symbolicky odovzdáva predsedníctvo krajín Vyšehradskej štvorky českému premiérovi Andrejovi Babišovi počas stretnutia predstaviteľov V4 pred summitom lídrov EÚ v belgiskom Bruseli 20. júna 2019. Na snímke vpravo premiér Maïarska Viktor Orbán a druhý sprava poľský predseda vlády Mateusz Morawiecki. [FOTO TASR/MZVaEZ SR]

Viac ako nominácia Maroša Šefčoviča na niektorý z vrcholných únijných postov, je pre Česko dôležitejšie, aby sa novým šéfom Komisie stal človek, ktorý má blízko k vyšehradskej štvorke.

Lídri členských krajín sa v piatok na summite EÚ v Bruseli nedohodli na obsadení top pozícií v Únii. O tých by sa malo znova rokovať na krízovom summite 30. júna.

Podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho chcú členské štáty dospieť k dohode o obsadení všetkých vrcholných postov v EÚ ešte pred hlasovaním Európskeho parlamentu o jeho novom predsedovi, ktoré je naplánované na 2. júla.

„Teraz začne druhá vlna rokovaní. Rada sa bude snažiť nájsť taký balík mien, ktorý bude spĺňať naše hlavné požiadavky,“ povedal novinárom slovenský premiér. Do výberového procesu vstupuje mnoho premenných. Rozdelenie funkcií musí byť rodovo, geograficky aj politicky vyvážené. Predseda Európskej rady Donald Tusk pred summitom naznačil, že chce dve ženy do najvyšších pozícií v EÚ.

Z pohľadu Slovenska, ale aj vyšehradskej štvorky je podľa Pellegriniho najdôležitejšie dosiahnuť geografickú rovnováhu. To v preklade znamená, že aspoň jeden kľučový únijný post pripadne krajinám zo strednej alebo východnej Európy.

Ako dodal, v Európskej rade panuje zhoda na tom, že by jej ďalších päť rokov mal šéfovať niektorý z prítomných premiérov či prezidentov. V prípade Komisie by exekutívne skúsenosti podľa jeho slov už nemali byť tak dôležité.

The Capitals: Európski lídri nevybrali svojich kandidátov na najvyššie pozície v inštitúciách Únie

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

V hre je veľa mien

Slovenský denník Pravda pred summitom priniesol informáciu, že o jednu z týchto pozícií má záujem sám Pellegrini. Ten to v Bruseli ale vylúčil. „Je milé, ak sa na chodbách tejto budovy o tom hovorí, ale neloboval som za to, ani so preto nespravil žiadne aktívne kroky,“ povedal premiér.

Hovorí sa najmä o súčasnom slovenskom komisárovi Marošovi Šefčovičovi. Pellegrini ešte pred summitom hovoril, že sa bude prihovárať za dosadenie Šefčoviča na post šéfa európskej diplomacie. Post vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku v súčasnosti zastáva Federica Mogheriniová.

Po skončení rokovaní lídrov potvrdil, že Slovensko bude so „Šefčovičom naďalej narábať“, no nespresnil, ktorý post je aktuálne v hre. „Samozrejme my vieme zvážiť, na akú pozíciu má šance. Je dôležité, aby sme o ňom hovorili a vybojovali pre neho dobré portfólio.“ Súčasne ale dodal, že Šefčovič nie je jediným kandidátom krajín V4. „Máme zoznam mien a rôzne variácie, o ktorých nemôžem teraz hovoriť“.

Babiš: Čím viac žien, tým lepšie

To, že sa v súvislosti s postom šéfa európskej diplomacie hovorilo o Šefčovičovi, potvrdil aj český predseda vlády Andrej Babiš. No odmietol, že by išlo o jediného kandidáta Vyšehradskej skupiny.

„Aj pani Jourová je dobrá eurokomisárka,“ vysvetľoval s tým, že v jej prospech by mohla hrať práve snaha obsadiť aspoň dve vrcholná pozície ženami. „Čím viac žien, tým lepšie,“ pokúšal sa žartovať Babiš. Dodal že ho mrzí, že jednou z nich zrejme nebude kandidátka európskych liberálov Vestagerová. Jeho hnutie ANO je súčasťou liberálnej frakcie (ALDE) v europarlamente.

Predseda Európskej rady Donald Tusk totiž informoval predsedov vlád a hlavy štátov Únie, že po prvom kole rokovaní nie je zhoda na žiadnom z mien troch špitzenkadidátov – Manfredovi Weberovi, Fransovi Timmermansovi a Margrethe Vestagerovej.

Európske personálne puzzle

Pri obsadzovaní vrcholových postov EÚ sa bude musieť v rámci možností zohľadniť: rovnomerné geografické rozdelenie, zastúpenie malých a veľkých krajín, hlavných politických skupín a tiež rodové hľadisko. 

„Vyzerá to tak, že nebol schválený Weber, ale viac-menej sme povedali, že špitzenkandidáti sú neprijateľní a nikto z nich nezískal väčšinu, aj keď sa nehlasovalo,“ opísal situáciu Babiš.

Priznal, že hoci je Weberove meno von z hry, Európska ľudová strana bude naďalej bojovať za zisk postu predsedu Európskej komisie, ale už s iným kandidátom. Toho by mala strana vybrať spomedzi ďalších mien, ktoré sú v hre, Babiš však odmietol komentovať o ktorých politikov ide, aj keď priznal, že v zákulisí sa hovorí o viacerých. Ešte pred štartom Európskej rady Babiš ako o horúcom kandidátovi hovoril o hlavnom vyjednávačovi pre brexit Michelovi Barnierovi.

Z pohľadu Česka, ako citujú tamjoších diplomatov české Hospodářské noviny, je viac ako nominácia Šefčoviča, dôležitejšie, aby bol pre V4 prijateľný budúci šéf Komisie. „Pre nás je kľúčové, aby predseda Európskej komisie bol človek, ktorý má rád náš región, má rád V4,“ priblížil český pohľad novinárom Babiš.

„Urobíme maximum pre to, aby sme v nedeľu 30. júna v pondelok ráno do doobedia 1. júla dospeli k dohode,“ dodal český premiér. Dovtedy budú podľa jeho slov pokračovať rokovania zástupcov troch najväčších politických rodín – ľudovcov, socialistov a liberálov-centristov -, ako aj jednotlivé rokovania medzi premiérmi a prezidentmi