Šefčovič bude kraľovať susedstvu EÚ

Zdroj: Európska komisia

Podľa informácií českého EurActiv-u, ktorý hovoril s vysokopostaveným zdrojom z prostredia Európskej komisie, pridelil nový šéf eurokomisie Jean-Claude Jucker slovenskému zástupcovi otázky vzťahov Európskej únie s jej bezprostredným susedstvom.

V prípade Maroša Šefčoviča sa tak nepotvrdil pracovný dokument, ktorý mu na roky 2014-2019 pripisoval oblasť rozvojovej pomoci.

Do obsahového záberu „susedského“ portfólia budú spadať aj vzťahy s Ukrajinou, ktorá sa momentálne zmieta vo vojnovom konflikte. Rovnako tam budú patriť vzťahy so zvyškom východnej Európy a so severnou Afrikou.

Maroš Šefčovič bude tiež zodpovedný za politiku rozširovania EÚ, hoci sa v najbližších rokoch pristúpenie žiadnej novej členskej krajiny neočakáva. Prístupové rokovania ale budú pokračovať s viacerými krajinami západného Balkánu, najmä so Srbskom a Čiernou Horou.

Maroš Šefčovič by však ani podľa nových informácií nemal počas nového mandátu zastávať post podpredsedu Európskej komisie tak ako doteraz.

Podľa rovnakého zdroja ale môže počítat s lepším nastavením pracovných vzťahov s vysokou predstaviteľkou pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Taliankou Federicou Mogheriniovou. „Bude jej kvázizástupcom,“ uviedol zdroj pre EurActiv.cz 

Premiér Robert Fico cez víkend v reakcii na možnú stratu podpredsedíckeho kresla uviedol, že predseda Európskej komisie (Jean-Claude Juncker) má záujem mať slovenského nominanta na eurokomisára Maroša Šefčoviča pri sebe čo najbližšie.

"Ja si myslím, že postavenie Maroša Šefčoviča je tak silné z hľadiska jeho osobnosti, jeho názorov, že pán predseda EK má úplne prirodzený záujem mať Maroša Šefčoviča čo najbližšie pri sebe," povedal podľa TASR novinárom Fico.

Slovensko pritom očakávalo silnejší "ekonomicko-politický" rezort a udržanie si podpredsedníckeho kresla.

Pozície

Kabinet Maroša Šefčoviča pre EurActiv.sk v pondelok večer uviedol, že informácia o portfóliu susedskej politiky je "špekulácia, ktorá sa nezakladá na pravde".

Oficiálne zverejnenie informácie o pridelených portfóliách sa očakáva v týchto dňoch.