Šefčovič EÚ v Lime reprezentovať nebude

Zdroj: EP

Slovenský podpredseda Komisie Šefčovič nebude hlavným vyjednávačom EÚ na decembrovej klimatickej konferencii OSN v hlavnom meste Peru.

„Jednou z hlavných úloh podpredsedu Komisie je rozhodnúť, kto bude reprezentovať EÚ v medzinárodných organizáciách. V Lime budem EÚ zastupovať ja,“ povedal pred environmentálnym výborom Európskeho parlamentu nový eurokomisár pre boj proti zmene klímy a energetiku Miguel Arias Canete.

Podpredseda Komisie pre energetickú úniu Šefčovič by mohol EÚ reprezentovať až počas dôležitejších vyjednávaní v Paríži v 2015, na ktorých by mala byť podpísaná záväzná, a hlavne ambiciózna, klimatická dohoda, ktorá nahradí nefunkčný kjótky systém.

Viacerí europoslanci sa však obávajú, že roztrieštená reprezentácia oslabí vyjednávaciu pozíciu Európskej únia, ktorá sa snaží byť svetovým lídrom v boji proti zmene klímy.

„Nasledujúcich 5 rokov potrebujeme jednu osobu, ktorá bude tvárou európskej klimatickej politiky,“ povedal počas diskusie podpredseda strany Zelených Bas Eickhout.

Španielsky eurokomisár Canete tvrdí, že dvaja komisári zodpovední za klimatické rokovania pozíciu EÚ skôr posilnia. „S dvoma zástupcami môže urobiť viacej práce,“ naznačil Canete.

Do spoločného úsilia chce Canete zapojiť aj vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci, Talianku Fredericu Mogherini. „Ak chceme, aby boli rokovania v Lime a Paríži úspešné potrebujeme do prípravných prác zapojiť celý diplomatický zbor. Do klimatickej zmluvy chceme zapojiť všetky členské krajiny OSN a preto potrebujeme vedieť ich názor a pozície,“ dodal Canete.

Legislatívne návrhy v nedohľadne

Španielsky eurokomisár priznal, že pracovný program Komisie a konkrétne legislatívne návrhy ešte na stole nie sú. „Možným novým reguláciám sa budeme venovať až na budúci týždeň,“ ospravedlňoval sa Canete počas diskusie v Europarlamente. „Skôr, či neskôr ale navrhneme reformu Európskeho systému obchodovania s emisiami, kde je potrebné zaviesť trhovú rezervu, a novú legislatívu, ktorá nám pomôže napĺňať ciele energeticko-klimatického balíčka 2030,“ dodal Canete.

Poslanci environmentálneho výboru sa domnievajú, že lídri EÚ Komisii do značnej miery zviazali ruky. „Európska rada bude aj naďalej poskytovať strategickú orientáciu  a neskôr preskúma, ako ďalej postupovať, a to najmä v otázkach týkajúcich sa emisií v doprave a energetickej efektívnosti,“ citoval Eickhout. Podľa holandského europoslanca to znamená, že Európska rada bude môcť o záležitostiach týkajúcich sa cieľov 2030 hlasovať konsenzom.

Španielsky eurokomisár však europoslancov ubezpečil, že závery Rady neovplyvnia ambicióznosť legislatívnych návrhov. „Budeme sa riadiť podľa základných zmlúv, v ktorých sa hovorí, že v prípade spolurozhodovania Rada hlasuje kvalifikovanou väčšinou, potvrdil Canete.

„Pokúsime sa dosiahnuť taký kompromis, aby sme uspokojili čo najväčší počet členských štátov, avšak stále budeme ambiciózni,“ dodal.