Šefčovič: Eurovoľby nemajú byť o migrácii, ale o európskej odpovedi na globalizáciu

Podredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na konferencie "EÚ v roku 2018: Môže byť Európa úspešná po voľbách do Európskeho parlamentu?" [Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, SFPA]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Konferencia: EÚ v roku 2018

Šefčovičovými témami v kampani budú kvalifikovaná pracovná sila a priemyselná politika pripravená čeliť globalizácii. Konsenzus k migrácii by mal podľa neho vzniknúť ešte pred eurovoľbami.

„EÚ je viac rozdelená ako na začiatku (súčasnej Európskej komisie, pozn. red.). Vrátilo sa klišé o starých a nových členoch a určite nie sme bližšie k občanom ako sme boli,“ povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák na konferencii „EÚ v roku 2018: Ako môže Európa uspieť pred európskymi voľbami?“

Chyby Junckerovej Komisie

Miroslav Lajčák vidí dve hlavné politické chyby tohto obdobia. Prvou je uchopenie témy migrácie a druhou vyjadrenie predsedu eurokomisie Jeana-Clauda Junckera zo začiatku jeho mandátu o tom, že EÚ sa najbližších päť rokov nebude rozširovať o nových členov.

Aj keď to bolo fakticky správne, keďže žiadna krajina nebola dostatočne pripravená, politicky to podľa Lajčáka vyslalo veľmi zlý signál. Juncker si neskôr podľa neho svoju chybu uvedomil a rétoriku zmenil.

Pri migrácii bolo podľa ministra chybou, že sa upustilo od hľadania takého riešenia, s ktorým sa vedia všetci stotožniť. Takisto, pred troma podľa neho rokmi „nebolo každému jasné, že ochrana hraníc EÚ a Schengen spolu absolútne súvisia, dnes už áno.“

Slovensko podporuje silnejšiu európsku pohraničnú stráž

Slovensko je pripravené „byť súčasťou spoločného solidárneho úsilia,“ čím myslí plány na  posilnenie Európske pobrežnej a pohraničnej stráže, ktorej ľudské kapacity by sa mali zvýšiť zo súčasných 1 300 zvýšiť až na 10 tisíc ľudí do roku 2020.

Slovensko to podľa Miroslava Lajčáka podporuje.

Viaceré krajiny majú s týmto návrhom problém, keďže má ísť ruka v ruke s posilnením právomocí pre európsku agentúru v tak citlivej oblasti. Takzvane vyloďovanie platformy mimo EÚ tiež nie je ľahké ani lacné zrealizovať.

Lajčák: So statusmi a selfie Andreja Danka nemôžem súhlasiť

Minister zahraničia Miroslav Lajčák sa vyhranil voči aktivitám predsedu Národnej rady, ktoré podľa neho vybočujú zo zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.

Miroslav Lajčák nevnímal dobre ani retweet Shootyho karikatúry na oficiálnom twitterovom účte nemeckého veľvyslanca na Slovensku Joachima Bleickera, o ktorom …

Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič by bol rád, aby EÚ dosiahla čo najširší konsenzus v otázke migrácie ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu, najmä preto, „aby voľby neboli o tom“.

„Bude to zlé, ak naskočíme na vlak populistom, ktorí tuto tému zneužívajú.“

Európske storočie?

Šefčovič vidí za prácou súčasnej Komisie pozitívne výsledky. Ekonomika je v dobrých číslach, aj na Slovensku, kde „máme nedostatok pracovnej sily, čo sme si pred niektorými rokmi neodkázali predstaviť“. Takzvaný Junckerov investičný balíček nasmeroval do infraštruktúry a ďalších ekonomicky perspektívnych oblastí 400 miliárd eur v podobe investícií.

„To neznamená, že toto obdobie je ľahké alebo že diskusia pred eurovoľbami bude jednoduchá.“

Aj v európskych voľbách sa podľa jeho slov bude rozhodovať o tom, „či toto storočie bude čínske, americké alebo európske,“ inými slovami ako sa EÚ bude dariť v globalizačnom úsilí.

Cieľom EÚ a európskych politikov by podľa neho malo byť, aby mladí ľudia boli najlepšie pripravení, aby sa vedeli vysporiadať s tlakom nových megatrendov na čoraz súťaživejšom pracovnom trhu.

„Volám to program Erasmus x, lebo je to  je to zamerané do budúcna. Znamená to, že ak sa chcú mladí dovzdelať v nových zručnostiach, tak by sme mu to mali umožniť.“

Šefčovič vs Timmermans

Je to jedna z tém, s ktorými ide do kampane o post spitzenkandidáta európskych socialistov. Jeho konkurentom bude jeho kolega, prvý podpredseda Európskej komisie, Holanďan Frans Timmermans. Ten svoju kandidatúru ohlásil tento týždeň.

Na vstup do súťaže musel, rovnako ako Šefčovič, zozbierať podporu deviatich členských strán európskej sociálnodemokratickej politickej rodiny.

Maroš Šefčovič má podporu socialistov najmä na východe Únie

Jeho kandidatúru na volebného lídra strany eurosocialistov podporilo zatiaľ 9 sociálno-demokratických strán z 9 krajín.

Ďalšou Šefčovičovou prioritou má byť priemyselné politika. Jej súčasťou je vízia, kde sa v Európe vyrábajú napríklad „najkvalitnejšie elektrické auta a najkvalitnejšie zelené batérie do nich.“ EÚ podľa neho musí upraviť svoje pravidlá hospodárskej súťaže, aby sa európske firmy dostali do rovnakého postavenia ako čínske či americké, ktoré podnikajú po celom svete.

Pokiaľ ide o eurozónu, slovenský eurokomisár nevidí dôvod na paniku kvôli rozpočtovej nedisciplinovanosti novej talianskej vlády. Každá nová exekutíva si podľa neho musí prejsť cestu k poznaniu, že každé vyjadrenie má výrazný vplyv na finančné trhy. Eurozóna podľa Šefčoviča potrebuje vlastnú fiškálnu kapacitu a euro „musí mať všetky charakteristiky svetovej meny“.

Volá aj po zahraničnopolitickej emancipácii EÚ. „Máme legitimitu vynucovať dohodu s Iránom, na ktorej sme sa spolupodieľali a ktorá je medzinárodnoprávne záväzná,“ hovorí na margo nedávneho odstúpenia USA od spoločnej zmluvy, ktorá má krotiť jadrové ambície Iránu.

 

Video z podujatia nájdete na tomto odkaze.

Konferenciu EÚ v roku 2018: Môže byť Európa úspešná po voľbách do Európskeho parlamentu? zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v rámci série Citizens´ Dialogue. Partnermi podujatia boli Nadácia Friedricha Eberta (FES), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ekonomická univerzita v Bratislave. EURACTIV Slovensko je mediálny partner podujatia.