Šefčovič má ambíciu nahradiť Junckera

Na snímke podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič na fóre ENEF [TASR / Jakub Kotian]

Prvý návrh jeho mena mal prísť z Českej republiky. Šefčovič by rád kandidatúru využil na posilnenie porozumenia medzi novými a starými členskými krajinami.

Súčasný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič pripustil, že má záujem stať sa volebným kandidátom Strany európskych socialistov na post predsedu Európskej komisie v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu.

Spontánny návrh

Stalo sa tak po pondelkovom stretnutí so zástupcami sociálno-demokratických strán z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Bulharska.

„Išlo o spontánny návrh,“ povedal eurokomisár zodpovedný za energetickú úniu na tlačovej konferencii pri príležitosti Európskeho jadrového fóra (ENEF), ktoré sa včera začalo v Bratislave.

„Som pocteným, že návrh prišiel práve z Českej republiky. Podporila ho Slovenská republika a takisto bola pozitívna reakcia predstaviteľov sociálnodemokratických strán, ktoré sa tohto rokovania zúčastnili,“ opisoval atmosféru stretnutia.

Šefčovič sa chce uchádzať o podporu sociálnedemokratických strán vo všetkých krajinách EÚ.

Pripomína však, že výber nástupcu Luxemburčana Jean-Clauda Junckera je dlhodobý proces.

Európska stranícka politika

Strana európskych socialistov napríklad zatiaľ nemá vyjasnené pravidlá a procedúry, ako sa budú kandidáti na tento vrcholný post vyberať. Podľa Šefčoviča sa to bude riešiť v najbližších mesiacoch a na následne na jeseň, kde by sa na kongrese strany mali kandidáti predstaviť so svojou víziou.

Post predsedu Európskej komisie sa bude obsadzovať budúci rok, po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú v máji 2019.

Spitzenkandidát?

V roku 2014 bol výber tejto pozície naviazaný na úspech v eurovoľbách, inými slovami, na to, ktorá európska politická rodina získa najviac kresiel v europarlamente. Tzv. špičkový kandidát (spitznekandidát) strany, známy už pred voľbami, sa mal automaticky – po schválení Európskou radou –  stať predsedom Európskej komisie.

Presne to sa stalo v prípade Jeana-Clauda Junckera ako top kandidáta strany európskych ľudovcov (EĽS). Stredo-pravá frakcia je posledné volebné obdobia opakovane najsilnejšou. Európski socialisti sú ostatné roky ako frakcia v Európskom parlamente druhí najpočetnejší.

Členské štáty chcú mať voľnejšiu ruku

Členské štáty EÚ však tentokrát nechcú výber striktne naviazať na výsledky eurovolieb a chcú si ponechať právo vybrať akéhokoľvek kandidáta. Európski socialisti ale proklamujú, že by sa proces tzv. Spitzenkandidátov mal znova dodržať.

Europoslanci chcú zopakovať spitzenkandidátov, krajiny nie sú nadšené

Európsky parlament odhlasoval, že podporí iba takého kandidáta na nového predsedu Európskej komisie, ktorý bude zároveň „spitzenkandidát“.

V tomto duchu sa na svojej poslednej Európskej rade vyjadril aj ex-premiér Robert Fico.

„Už sa asi nebude opakovať to, čo sa udialo pri voľbe Jean-Clauda Junckera,“ vyhlásil vo februári 2018.

Krajiny podľa neho chcú „podstatne viac vplyvu“, keďže predseda Komisie je ich dôležitý partner.

Ak príde z EÚ menej peňazí, Fico chce viac voľnosti

Členské krajiny si chcú ponechať právo vybrať nového šéfa Európskej komisie. Premiér by rád znovu nominoval Maroša Šefčoviča na post slovenského komisára.

Témy dôležité pre región

„Urobím všetko preto, aby sa do témy budúceho pôsobenia Európskej komisie vniesli otázky, ktoré považujem za absolútne kľúčové, aby EÚ fungovala úspešne aj v budúcom desaťročí. Či už ide o silnejšiu priemyselnú politiku, ako asertívnejšie pôsobiť vo svetovom obchode ale aj témy, ktoré sú dôležité pre región strednej a východnej Európy.“

Šefčovič sa chce podľa vlastných slov usilovať o to, aby „porozumenie medzi novými a starými členskými krajinami, aby bolo ešte silnejšie ako doposiaľ“.

Ako kandidáta na najvyšší post v Európskej komisii Šefčoviča oficiálne navrhne strana Smer-SD. Pre TASR to potvrdil generálny manažér strany Viktor Stromček.

Škoda nevyužiť potenciál

„Túto tému sme diskutovali aj počas dnešného stretnutia v Bratislave a reakcie boli veľmi pozitívne,“ uviedol.

Šefčoviča označil za rešpektovaného viceprezidenta EK so silným postavením v rámci celej Európy. „Osobne si myslím že by bola škoda nevyužiť jeho potenciál a skúsenosti,“ doplnil Stromček.

Hlavný rival európskych socialistov, Európska ľudová strana (EĽS) už v apríli rozbehla proces zostavovania straníckych nominácií a svojho kandidáta predstaví v novembri na kongrese strany v Helsinkách.

Podľa kuloárnych informácií by ním mohol byť vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.