Šefčovič nebude top kandidát eurosocialistov. Podporil Timmermansa

Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas brífingu pred summitom EÚ v júni 2018 [TASR / Marko Erd]

Slovenský eurokomisár bude zásadne ovplyvňovať volebný program Strany európskych socialistov (PES).

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič nebude lídrom Strany európskych socialistov (PES) vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

Socialistov povedie súčasný prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans, bude sa tak môcť uchádzať o post predsedu Komisie. Potvrdil to Šefčovič, ktorý pôvodne chcel zabojovať o post šéfa EK. Timmermansovu kandidatúru Šefčovič podporuje. Slovenský eurokomisár bude zásadne ovplyvňovať volebný program PES.

Jednota u eurosocialistov

„Prvý podpredseda Európskej komisie, pochádzajúci z Holandska, tak zostáva jej jediným kandidátom, pričom hlasovanie PES o jeho potvrdení v danej pozícii bude 30. novembra,“ uviedol pre TASR Šefčovič.

Timmermansovu kandidatúru sa rozhodol podporiť preto, aby sa posilnila jednota v PES. Poukazuje na dôležitosť budúcoročných eurovolieb, ktoré budú podľa neho zlomové pre podobu a ďalšie smerovanie Európskej únie.

„Absolvovali sme viacero diskusií v rámci PES a zhodujeme sa, že energiu nechceme strácať na vnútorné procesy či súťaženie, ale na prípravu silnej kampane s využitím potenciálu nás oboch,” opísal Šefčovič situáciu, ktorá urobila z Timmermansa hlavného volebného lídra a jeho určila do polohy hlavného koordinátora pre programové priority. Šefčovič bude podľa dohody socialistov zásadne ovplyvňovať volebný program PES a rozšíri ho o nové témy.

Strategický pohľad

Slovenský eurokomisár uviedol, že na vstup do kampane ho motivovala snaha ovplyvniť spoločný program a presadiť v ňom strategické témy, ktoré sú životne dôležité pre Úniu a pre ľudí, ale ktoré sa doteraz dostatočne nediskutovali. Spomenul strategický pohľad na priemyselnú politiku, medzinárodný obchod, štátnu pomoc či na prípravu mladých ľudí v ére globalizácie, digitalizácie a automatizácie.

„Som presvedčený, že tento strategický pohľad a modernizácia našich ekonomík je alfa a omega toho, či bude toto storočie európske, americké alebo čínske,“ upozornil. Dodal, že vo vnútri PES tieto myšlienky zarezonovali a je silný dopyt po tom, aby s nimi ďalej pracoval.

Šefčovič: Eurovoľby nemajú byť o migrácii, ale o európskej odpovedi na globalizáciu

Šefčovičovými témami v kampani majú byť kvalifikovaná pracovná sila a priemyselná politika pripravená čeliť globalizácii. Konsenzus k migrácii by mal podľa neho vzniknúť ešte pred eurovoľbami.

Stanišev: Šefčovič je tímový hráč

Predseda Strany európskych socialistov (PES) Sergej Stanišev v pondelok ocenil postoj slovenského komisára Maroša Šefčoviča.

„Šefčovič je skutočný tímový hráč. Tento signál jednoty odráža celkovú atmosféru medzi členmi PES a jej podporovateľmi. Maroš bude zohrávať dôležitú úlohu v nadchádzajúcich europarlamentných voľbách, a to aj za hranicami Slovenska, na európskej scéne“,  povedal Stanišev.

„PES má vo Fransovi Timmermansovi silného spoločného kandidáta. Predstavuje zmenu smerovania pre Európu a do centra nášho volebného programu stavia hodnoty sociálnej spravodlivosti, rovnosti a udržateľnosti,“ uviedol Stanišev.

Dodal, že Timmermans je v EÚ všeobecne uznávaný ako obranca zásad demokracie a právneho štátu a je známy aj ako bojovník za rovnosť a práva žien. „Som si istý, že Frans je tou osobou, ktorú potrebujeme, aby viedla boj proti škodám, ktoré boli spôsobené EÚ, a že vynaloží maximálne úsilie pre spojenie progresívnych síl v Európe v mene sociálnej, spravodlivej a demokratickej Európskej únie,“ uviedol Stanišev.

Predbehli ľudovcov

Európski socialisti sa netajili plánmi dohodnúť sa na jednom z dvoch mien, ktoré boli v hre o post volebného lídra, už pred kongresom PES, ktorý sa koncom tohto mesiaca uskutoční v Lisabone. Pondelňajším rozhodnutím dokonca o dva dni predbehli Európsku ľudovú stranu (EPP), ktorá svojho volebného lídra (tzv. Spitzenkandidat) vyberie v stredu 7. novembra na zjazde delegátov EPP v Helsinkách.

Fínsky expremiér a triatlonista chce byť topkandidátom euroľudovcov

Alexander Stubb chce zbližovať východ a západ Únie. Bude sa zaujímať o malé štáty, hovorí slovenský exminister Vazil Hudák, Stubbov kolega v Európskej investičnej banke.

Partner

Projekt Green and Innovative Agriculture for Europe

Sledujte

Obsahový partner