Šefčovičovým rivalom medzi socialistami by mohol byť Timmermans. Chystá sa oznámiť kandidatúru

Frans Timmermans a Maroš Šefcovič. [EC/AV - Etienne Ansotte]

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý v exekutíve Európskej únie zastupuje Holandsko, sa chystá v mene európskych socialistov kandidovať na pozíciu predsedu Komisia, ktorú na budúci rok uvoľní Jean-Claude Juncker. Uviedol v stredu holandský spravodajský server DutchNews.nl.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič bol prvým z tábora Strany európskych socialistov (PES), ktorý oznámil svoj zámer stať sa lídrom kandidátky (tzv. Spitzenkandidat) tejto politickej rodiny vo voľbách do Európskeho parlamentu, čo je hlavný predpoklad na uchádzanie sa o post šéfa eurokomisie.

Európsky týždenník Politico v stredu upozornil, že rovnaké ambície má aj Timmermans, ktorý už získal podporu európskych socialistických strán po celom kontinente. Na ohlásenie kandidatúry potrebuje najmenej deväť členských strán z deviatich krajín EÚ.

Maroš Šefčovič má podporu socialistov najmä na východe Únie

Jeho kandidatúru na volebného lídra strany eurosocialistov podporilo zatiaľ 9 sociálno-demokratických strán z 9 krajín.

Podľa Politico Timmermans získal kľúčovú podporu šéfky Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Andrey Nahlesovej.

Termín podania prihlášok – 19. október

Timmermans sa stal členom eurokomisie v roku 2014 a predtým bol šéfom holandskej diplomacie. Jeho meno – ako ďalší možný kandidát na post volebného lídra PES – v kuloároch tejto strany spomína už niekoľko týždňov.

Socialisti si ako termín podania prihlášok pre „stranícke primárky“ určili 19. október. O pozícii volebného lídra spomedzi prihlásených kandidátov rozhodne snem PES, ktorý sa uskutoční v dňoch 7.-8. decembra v Lisabone.

Timmermans: S Poľskom sa nedá

Dialóg s Poľskom o reforme justície podľa prvého podpredsedu Európskej komisie momentálne nie je možný.

Server DutchNews.nl v tejto súvislosti pripomenul, že proces výberu nového predsedu EK je dosť komplikovaný. Európski lídri – premiéri a prezidenti – technicky navrhnú kandidáta na najvyššiu pozíciu v exekutíve Únie, pričom zohľadnia výsledky eurovolieb.

To znamená, že každá strana v europarlamente môže predložiť vlastného kandidáta a kandidát, ktorého európska politická rodina získa najviac hlasov, bude predložený na schválenie národnými lídrami.