Šéfka Komisie: Európa dá na klímu viac. Pridať však musia aj Spojené štáty

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen počas diskusie na tému „Stav Európskej únie“ v Európskom parlamente vo Štrasburgu vo Francúzsku 15. septembra 2021. [EPA-EFE/Yves Herman]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Správa o stave Únie 2021

Pre úspech novembrovej klimatickej konferencie COP26 je kľúčové, aby bohaté štáty finančne podporili rozvojové krajiny, ktoré sú najviac postihnuté zmenou klímy. Tie inak nemajú šancu nastúpiť na cestu zeleného prechodu, zdôraznila predsedníčka eurokomisie v prejave o stave Únie.

„Hoci je každá krajina zodpovedná za klimatickú zmenu, hlavné ekonomiky musia navýšiť svoju podporu, aby pomohli dekarbonizovať zraniteľným a menej rozvinutým krajinám,” pripomenula v stredu (15. septembra) Ursula von der Leyen vo svojom prejave v Európskom parlamente.

Ocenila, že veľké ekonomiky ako USA a Japonsko si podobne ako európske štáty stanovili ambície dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

„Očakávame, že naši ostatní partneri taktiež posilnia svoje záväzky. Je kľúčové, aby sme tieto kroky urobili spoločne. Ak by sa spojili Spojené štáty a Európa, bolo by to motivujúce pre ďalších globálnych hráčov. Je najvyšší čas, aby sme sa k tomu spoločne zaviazali už teraz,“ zdôraznila von der Leyen.

Spojené kráľovstvo nečinnosťou ohrozuje výsledok kľúčového klimatického summitu

Štáty by mali na novembrovom summite v Glasgowe prijať radikálne plány na zníženie emisií v nasledujúcom desaťročí. Tento cieľ však podkopáva ľahostajnosť premiéra Borisa Johnsona, varuje opozícia aj mimovládky. 

Najsilnejšie ekonomiky si neplnia svoje záväzky voči rozvojovým krajinám vyplývajúce z Parížskej dohody. Podľa sľubov im mali poskytnúť 100 miliárd dolárov ročne do roku 2025. Pozorovatelia varovali, že nedostatok financií v kombinácii s nedostatkom vakcín distribuovaných na globálny juh môže spôsobiť roztržku na kľúčovom novembrovom zasadnutí OSN o klíme.

„Odstránenie tohto restu zvýši šancu na úspech v Glasgowe,“ podotkla von der Leyen.

Európa je podľa nej pripravená urobiť viac a preto do roku 2027 venuje ďalšie 4 miliardy eur na financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy nad rámec súčasných 25 miliárd dolárov, ktoré každoročne poskytujú členské štáty.

Zelení europoslanci jej avizovaný krok ocenili. „Financovanie klímy by mohlo byť veľkou prekážkou úspechu v Glasgowe. Konečne (predsedníčka von der Leyen) vyzvala na zapojenie aj Spojené štáty. Tie vo svojich medzinárodných finančných prísľuboch dlhodobo zaostávajú,“ uviedol poslanec Zelených Bas Eickhout na Twitteri.

Klimatický summit v Glasgowe: O sto dní môžu svetoví lídri zachrániť ďalších sto rokov

Británia hostila ministrov životného prostredia 51 krajín na „kritických“ rozhovoroch o klíme pred novembrovým summitom COP26 v Glasgow. Cieľom stretnutia je vopred zladiť postoje krajín v hlavných otázkach boja s klimatickou krízou.

V prejave šéfka Komisie spomenula aj Čínu, ktorá stále masívne investuje do uhoľnej energie. Pripomenula, že v prípade najväčšieho svetového znečisťovateľa je kľúčové, aby sa cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu pretavil do konkrétnych krokov. Podstatné je, ako rýchlo sa plánuje Čína vzdať svojich uhoľných elektrární, dodala.

Slovenský europoslanec Martin Hojsík (PS, Renew Europe) vyzdvihol, že sa v prejave zamerala na spravodlivosť riešenia klimatickej krízy.

„Musíme pomáhať tým, ktorí to potrebujú, nie tým, ktorí si to dokážu vylobovať. Náklady na boj s klimatickou krízou musia niesť znečisťovatelia a nie tí, ktorí na zmenu klímy doplácajú,” tvrdí Hojsík.

Aj keď líderka Komisie ohlásila zámer „zdvojnásobiť financovanie biodiverzity v mimoeurópskych krajinách“, ďalšiemu slovenskému europoslancovi Michalovi Wiezikovi (Spolu, EPP) chýbala zmienka o ochrane biodiverzity v Európe.

„Paradoxne sme nepočuli nič o stave lesov, praktikách v poľnohospodárstve či o správaní sa k zvieratám v európskom priestore,“ komentoval prejav Wiezik. Spolu s Hojsíkom ocenil vyššie záväzky Únie pri ochrane klímy ako aj jej snahu motivovať ostatné partnerské krajiny, aby sa k európskym snahám pripojili.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner