Šéfom francúzskej diplomacie je odporca niekdajšej euroústavy

Zdroj: TASR/AP

Fabius bol hlavným oponentom Françoisa Hollandea v kampani pred referendom o návrhu európskej ústavnej zmluvy v roku 2005. V novej funkcii ministra zahraničných vecí mu bude pomáhať Cazeneuve, zástupca primátora Cherbourgu, ktorý bol menovaný za státaneho tajomníka pre európske záležitosti.

Obaja títo muži v roku 2007 hlasovali proti Lisabonskej zmluve, ktorá mala zreformovať európske inštitúcie.

Laurent Fabius je veteránom francúzskej politiky. V roku 1978 bol zvolený za poslanca za Seine-Maritime, bol ministrom rozpočtu a výskumu a vo svojich 38 rokoch sa stal najmladším premiérom piatej republiky – túto pozíciu zastával v rokoch 1986 – 1988.

‘Jednotnejšia’ Európa

Ako bývalý predseda národného zhromaždenia má Fabius skúsenosť aj s Európskym parlamentom. Vo vláde Lionela Jospina bol zodpovedný za ekonomiku a financovanie prechodu Francúzska na euro.

Počas kampane pred referendom o európskej ústave spôsobil u socialistov vnútornú krízu, keď nenasledoval hromadný súhlas strany, vrátane Hollandea. Podľa neho Európa potrebovala "sociálnejšiu a ľudskejšiu" ústavu a podporoval "silnú a zjednotenú Európu".

To mu však nebránilo počas jeho rôznych ministerských mandátov v realizovaní viacerých liberálnych reforiem, napríklad privatizácie diaľníc, či liberalizácie poštových služieb.

V roku 2005 hlasovalo 55% zúčastnených francúzskych voličov proti návrhu európskej ústavy. Onedlho ich nasledovalo aj Holandsko, kde ju odmietlo 61.5% občanov.

Po tomto „víťazstve“ sa Fabius v roku 2007 neúspešne uchádzal o prezidentský post.

Európa v Elyzejskom paláci?

Mnohí komentátori vnímajú zvolenie socialistu v druhej najväčšej ekonomike menovej únie ako potenciálnu zmenu kurzu v EÚ. Socialisti Hollandeove rozhodnutie vymenovať ministra zahraničných vecí, ktorý má neisté vzťahy s Európou obhajujú.

"Nikto nepochybuje o tom, že Laurent Fabius je štátnik. Zvolený úradník jeho rozmerov bude brániť záujmy Francúzska a Európy pred svetom. Nezosmiešňujte jeho odmietnutie ústavy. Motivácia, ktorá ho viedla k tomuto rozhodnutiu sa ukázala ako správna," povedala socialistická europoslankyňa Estelle Grellier.

Fabius a Cazeneuve však nebudú jediní zodpovení za európske záležitosti. Väčšina európskej politiky Francúzska sa tvorí v Elyzejskom paláci, kde bude generálnym tajomníkom pre európske záležitosti bude proeurópsky naladený Philippe Léglise-Costa, ktorý pozná Brusel.

Léglise-Costa skončil elitnú školu École Politechnique a počas svojej kariéry pôsobil striedavo v Paríži a Bruseli. V roku 1995 bol zodpovedný za vonkajšie vzťahy na stálom zastúpení Francúzska v Bruseli a v roku 1999 sa stal členom kabinetu pod vedením vtedajšieho ministra zahraničných vecí Huberta Védrinea.

Po krátkej misii v New Yorku pracoval v roku 2006 ako zástupca riaditeľa Ekonomických a finančných záležitostí v Quai d’Orsay. Neskôr pôsobil pod Jeanom-Pierrom Jouyetom, štátnym tajomníkom pre európske záležitosti. V roku 2008 odišiel a stal sa číslom 2 na stálom zastúpení Francúzska pri EÚ.  

Počas francúzskeho predsedníctva EÚ v roku 2008 hľadal kompromis ohľadne legislatívy tzv. klimatického balíka, ktorý Francúzsko obhajovalo. V rámci rokovaniach s Poľskom sa mu podarilo dosiahnuť dohodu.