Selmayrovo povýšenie bolo čiastočne politické, priznal eurokomisár

Eurokomisár pre rozpočet, Gunther Oettinger, obhajoval Selmayerovo povýšenie počas dvojhodinovej výpovede. [European Parliament]

Europoslanci nežiadajú rozhodnutie zvrátiť, chcú však od Komisie, aby zmenila svoje vnútorné postupy do budúcnosti.

Bývalý šéf Junckerovho kabinetu, Martin Selmayr, získal novú pracovnú pozíciu čiastočne z politických dôvodov, pripustil počas vypočutia pred europoslancami eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger.

Poslancom komisár zároveň tvrdil, že pri Selmayrovom menovaní sa postupovalo podľa pravidiel.

„Je to predovšetkým rozhodnutie týkajúce sa kvality, ale samozrejme aj politické rozhodnutie,“ povedal Oettinger parlamentnému výboru pre kontrolu rozpočtu, ktorý  sa pochybnosťami okolo Selmayrovho povýšenia zaoberal.

„Predseda Komisie potrebuje mať v najvyšších mocenských kruhoch dôveryhodných ľudí, na ktorých sa môže spoliehať aj politicky,“ povedal nemecký člen Komisie.

„Existujú samozrejme administratívne potreby, no zároveň aj potreby inteligentného politického manažmentu,“ vysvetlil Oettinger počas dvojhodinového hearingu.

Dvojité povýšenie?

Kritici tvrdia, že v podstate išlo o okamžité dvojnásobné povýšenie 47-ročného Selmayra, Junckerovho bývalého šéfa kabinetu.

Počas jediného stretnutia kolégia komisárov sa Selmayr stal prvým zástupcom generálneho tajomníka a o pár minút neskôr generálnym tajomníkom, keďže Alexander Italianer, ktorý tento post zastával náhle oznámil svoj odchod do dôchodku.

Europoslanci kritizujú povýšenie šedej eminencie Európskej komisie

Za akých okolností sa šéf Junckerovho kabinetu Martin Selmayr dostal na pozíciu najvyššieho úradníka v Európskej komsii bude preverovať výbor EP pre kontrolu rozpočtu.

Komisia potvrdila, že Juncker vedel o Italianerovom pláne odísť do dôchodku už v roku 2015 a povedal o tom Selmayrovi.

Odmietla však tvrdenia, že Juncker a Selmayr si ešte minulý rok v novembri pripravili plán, ako ho dostať do funkcie generálneho tajomníka. Komisia nesúhlasí ani s tým, že Selmayrovo povýšenie nebolo transparentné.

Europoslancom poskytla 80-stranovú odpoveď, ktorú uverejnila na svojej webovej stránke v nedeľu o tretej ráno.

Podľa Komisie nebol Selmayr v podstate povýšený, keďže zostal v tej istej úradníckej kategórii  ako predtým a dokonca aj prijal zníženie platu pri zmene pracovného miesta.

Europoslanci nechcú povýšenie zvrátiť

Europoslanci  výboru pre kontrolu rozpočtu nakoniec v návrhu uznesenia, o ktorom sa bude hlasovať v apríli, nežiadajú povýšenie Martina Selmayra zvrátiť. Apelujú na Európsku komisiu, aby zmenila svoje postupy pri povyšovaní úradníkov do budúcnosti.

Uznesenie konštatuje, že sa povýšenie udialo neštandardným spôsobom hrane práva a štýlom, ktorý vyvola nevôľu a nesúhlas verejnej mienky.

Text tiež tvrdí, že záležitosť predstavuje pre EÚ reputačné riziko, čo je argument, ktorý Komisia odmieta.

Ombudsmanka Európskej únie, ktorá vyšetruje obvinenia zo zneužitia moci v európskych inštitúciách, potvrdila, že dostala v tejto veci dve sťažnosti a momentálne ich analyzuje.