Senátori strácajú s Klausom trpezlivosť

Česká republika je jednou zo štyroch krajín, ktoré doteraz neuložili ratifikačné listiny do depozitára v Ríme a teda nedokončili ratifikačný proces Lisabonskej zmluvy. Minulý rok odmietli Íri zmluvu v referende. Nový plebiscit sa bude konať na jeseň, tentokrát už so zárukami, ktoré boli pre Írsko schválené na zasadnutí Európskej rady. 

Nemecko čaká na vyjadrenie Ústavného súdu, ktorého sa pravdepodobne dočká posledný júnový deň a na podpis prezidenta Horsta Köhlera. Poľský prezident Lech Kaczynski odmietol zmluvu podpísať pokiaľ nebude známy výsledok druhého írskeho referenda.

Český prezident Václav Klaus oznámil, že sa rozhodne s podpisom zmluvy nebude ponáhľať. Objavili sa dokonca špekulácie, že Klaus chce ratifikáciiu zmluvy oddialiť do doby, kedy sa v Británii uskutočnia parlamentné voľby, ktoré pravdepodobne vyhrajú konzervatívci Davida Camerona – teda do jari budúceho roku. Víťazstvo konzervatívcov by mohlo vyvolať obnovenie ratifikačného procesu a to hlavne kvôli írskym zárukám, ktoré podľa nich menia obsah samotnej Lisabonskej zmluvy a vyžadujú opätovnú ratifikáciu dokumentu.

Podbný názor vyjadril pre Česká rozhlas aj Klaus: „Žiačik prvej triedy vie, že je to zmena Lisabonskej zmluvy“. Klaus ale zatiaľ dohady o prieťahoch do jari popriea. Vraj nepozná oficiálne stanovisko britských konzaravtívcov a teda nepovažuje ich prípadné víťazstvo za smerodajné.

Klaus chce ale vyhovieť požiadavke časti senátorov, aby s podpisom zmluvy počkal pokiaľ sa Ústavný súd nevyjadrí k ich sťažnosti. Skupina senátorov plánuje podať žiadosť až v auguste a žiadať budú, aby sa súd zaoberal ústavnosťou zmluvy ako celkom a nie len konkrétnych častí, ktorým sa už raz venoval.

Utorkový výrok Václava Klausa, že bude tým posledným, kto zmluvu podpíše prinútil časť senátorov ČSSD k úvahe o zosadení hlavy štátu pre nespôsobilosť. „Spisujem oficiálnu výzvu, aby prezident dokument podpísal. Pokiaľ odmietne, je na čase rokovanie poslancov a senátorov o tom, že je Václav Klaus nespôsobilý vykonávať svoj úrad a zmluvu za neho podpíše premiér“, povedala senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková, ktorá tiež v tejto súvislosti použila slovo „vlastizrada“.

Niekoľko právnikov sa nazdáva, že prezident Klaus postupuje protiústavne. Z ústavy vyplýva, že prezident musí zmluvu bezodkladne podpísať, pretože nemá právo veta voči ostatným najvyšším orgánom štátu, hovorí spoluautor českej ústavy a bývalý ústavný sudca Vojtěch Cepl.

Teoretik práva, Jiří Pribáň, v relácii ČT Otázky Václava Moravce povedal, že by prezident Klaus „musel zdôvodniť, prečo zmluvu nepodpísal a prečo jeho vôľa je ešte zvrchovanejšia a lepšie reprezentuje český národ, než teda parlament“.