Škótske referendum predznačí budúcnosť EÚ

„Som si celkom istý, že vyhráme. Je to príležitosť, aká sa naskytne iba raz za život,“ vyhlásil pred dnešným hlasovaním o nezávislosti škótsky premiér Alex Salmond. Jeho snaha o oddelenie sa od Veľkej Británie získala v ostatných dňoch výraznejšiu podporu.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že tesne pred referendom je škótska spoločnosť omnoho viac naklonená samostatnosti, než tomu bolo v minulosti. Kým pred rokom sa za zachovanie zväzku s Britániou vyslovovalo vyše 60 % respondentov, dnes je to len čosi vyše polovica. Účasť na referende má podľa odhadov dosiahnuť 80 %.

„Hlasovanie proti nezávislosti by bolo zarážajúcim aktom sebapoškodzovania,“ píše anglický spisovateľ George Monbiot. Škóti očakávajú, že ich ekonomiku potiahne ťažba ropy a produkcia whisky. Aj po oddelení od Veľkej Británie by chceli naďalej platiť britskou librou.

Členstvo v EÚ nie je automatické

Samostatné Škótsko by v predstavách tamojších politikov mohlo rýchlo opätovne vstúpiť do Európskej únie. Proti tomu by sa však mohli ohradiť členské štáty, ktoré majú voči separatistickým tendenciám odpor.

Brusel zachováva pred tesne referendom diplomatické mlčanie. Proti škótskej nezávislosti sa vyslovil iba španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorý hlasovanie označil ako „torpédovanie integrácie“.

Oddeľovanie nových teritórií je do značnej miery vnímané ako v rozpore s myšlienkou európskej integrácie. Bohaté regióny, ktoré žiadajú samostatnosť, sú presným opakom toho, čo sa EÚ snaží presadzovať v rámci politiky súdržnosti.

Okrem Španielska by skóre prijatie Škótska pravdepodobne odmietlo aj Belgicko.

Pred „extrémnou náročnosťou“ prístupového procesu varoval vo februári odchádzajúci predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Znovuzačlenenie Škótska by malo trvať minimálne 18 mesiacov.

Napriek tomu niektorí europoslanci zvažujú aj možnosť okamžitého prijatia. Argumentujú pri tom príkladom východného Nemecka, ktoré sa členom ES stalo bez prístupového procesu.

„Niet pochýb o tom, že Škótsko spĺňa požiadavky na členstvo v EÚ. Európske právo implementovalo už súčasť ako Spojeného kráľovstva,“ hovorí nemecký europoslanec Jo Leinen. To podľa neho krajinu stavia do inej pozície, než je tomu v prípade ostatných kandidátov.

V Bruseli sa obávajú, že škótska nezávislosť by mohla napomôcť aj úspechu britského referenda o vystúpení z EÚ, ktoré na rok 2017 prisľúbil premiér David Cameron. Je to práve severná časť ostrovov, kde malo zotrvanie v únii doteraz najvýraznejšiu podporu.