Škótski nacionalisti zvažujú ďalšie referendum za nezávislosť

Nicola Sturgeon/Twitter.com

O možnosti usporiadať referendum po roku 2016 sa v utorok zmienila predsedníčka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová.

Aj keď sa Škóti v septembri minulého roka rozhodli pre zotrvanie v Spojenom kráľovstve, popularita SNP pred blížiacimi sa májovými voľbami prudko narástla. Podľa bývalého lídra škótskych nacionalistov Alexa Salmonda mali Škóti možnosť opustiť viac ako tristo ročnú úniu s Anglickom. Tvrdil, že takáto príležitosť sa naskytne raz za generáciu.

Táto generácia však zrejme dostane šancu na reparát, a to zrejme po škótskych parlamentných voľbách, ktoré sú v krajine plánované na budúci rok.  Túto možnosť Sturgeonová spomenula počas utorkovej debaty s lídrami škótskych labouristov, liberálnych demokratov a konzervatívcov.

Sturgeonová pripomenula, že je stále za nezávislosť Škótska, no dodala, že májové parlamentné voľby v Británii nie sú opakovaním referenda a nepovedú k samostatnosti priamo.

Na otázku, či sa jej strana bude vo voľbách usilovať o mandát pre vypísanie ďalšieho referenda za samostatnosť Škótska v roku 2016, odpovedala: „No, to je iná záležitosť. Rozhodneme sa o tom, keď ho dostaneme.“ Ako pripomína agentúra Reuters, na jej poznámku v štúdiu zareagoval jeden z divákov, ktorý podotkol, že Škóti už nezávislosť odmietli.  

Z posledných prieskumov však vyplýva, že škótski nacionalisti by mohli v nadchádzajúcich voľbách získať 35 až 50 kresiel z 59, ktoré sú v Dolnej komore britského parlamentu určené pre Škótsko. Pre porovnanie, v roku 2010 získali len šesť mandátov.  

Strana chce teraz prevziať iniciatívu a stať sa politickou silou, ktorá dokáže získať väčšinu zo 41 kresiel, ktoré v roku 2010 získali v Škótsku labouristi. „Budeme spolupracovať s labouristami, aby sa premiér David Cameron nedostal na Downing Street (sídlo britského premiéra, pozn. red.),“ povedala Sturgeonová.

Líderka škótskych nacionalistov bola tiež priama v odpovedi na otázku šéfa škótskych labouristov Jima Murphyho. Ten sa jej v diskusii opýtal, či chce, aby sa po voľbách stal premiérom práve predseda labouristov Ed Miliband. „Nechcem, aby bol premiérom David Cameron. Ponúkam pomoc v tom, aby bol novým premiérom Ed Miliband,“ dodala Sturgeonová.

„Nepotrebujeme vašu pomoc,“ vyhlásil Murphy. Voličov navyše vyzval, aby za škótskych nacionalistov nehlasovali, pretože takto sa delia hlasy opozície, čo pomôže najmä konzervatívcom a Cameronovi.

Agentúra Reuters pripomína, že blížiace sa parlamentné voľby v Británii sú od 70-tych rokov minulého storočia najmenej predvídateľné, a to najmä z dôvodu, že marginálne strany SNP a UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva) ohrozujú stabilitu bipartizmu (striedanie sa dvoch strán pri moci), ktorý je v krajine prítomný desaťročia.

V súčasnosti nie je jasné, či niektorá z hlavných britských strán (konzervatívci, labouristi) bude schopná vytvoriť po parlamentných voľbách trvalú vládu. V stávke je však veľa, pripomína Reuters. Ak vyhrá Cameron, V Británii by sa malo uskutočniť referendum o vystúpení z EÚ najneskôr do konca roka 2017.