Škótsko môže rozhodnúť o osude Británie v EÚ

(zdroj: TASR/AP Photo)

Škótska pobočka kampane Britain Stronger in Europe [Británia (je) v Európe silnejšia] dnes po niekoľkých mesiacoch odkladov odštartovala úvodným podujatím v Edinburghu. Na čelo lobistickej skupiny za zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii sa postavila profesorka Mona Siddiquiová.

Siddiquiová tvrdí, že pred júnovým referendom povedie pozitívnu, na faktoch založenú kampaň v prospech britského členstva v EÚ. So zapojením politických strán neráta.

Proeurópski Škóti

Ukazuje sa, že členstvo v únii má v tejto časti Spojeného kráľovstva trvalo vyššiu podporu ako inde. Podľa najnovšieho prieskumu denníka Daily Record by sa 23. júna za zotrvanie vyslovilo 76 % Škótov. Je však otázne, či sa u nich neprejaví vyčerpanie z opätovného hlasovania. Posledné parlamentné voľby tu prebehli iba minulý štvrtok.

„Nemôžeme sa uspokojiť ani vtedy, keď prieskumy už dva či tri týždne ukazujú veľký nárast podpory zotrvaniu,“ uvedomuje si Siddiquiová a dodáva: „Je to rozhodnutie, aké každý z nás urobí raz za život a niet v ňom cesty späť.“

Vyššia účasť Škótov v brexitovom referende by nahrávala európskemu scenáru. Zatiaľ čo celonárodná účasť na plebiscite môže podľa odhadov presiahnuť 80 %, v Škótsku to nemusí byť ani 60 %.

Nezávislosť do dvoch rokov

Vo štvrtkových voľbách obhájila prvenstvo Škótska národná strana (SNP), ktorá ale stratila parlamentnú väčšinu. Nová vláda sa bude v 129-člennom parlamente opierať o 63 poslaneckých mandátov.

Staronová premiérka Nicola Sturgeonová uviedla, že v krajine by sa mohlo zopakovať referendum o nezávislosti, ak by bolo Škótsko „proti svojej vôli vyňaté z EÚ“. Bývalý premiér Alex Salmond zašiel ešte ďalej. V prípade Brexitu, chce do dvoch rokoch nové hlasovanie o samostatnosti.

Škótsko je krajina takmer bez eurofóbie, tvrdí Salmond. Poukázal pritom na 2 %, ktoré vo voľbách získala Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

68 % podnikov si želá Britániu v únii, uviedla to včera Škótska obchodná komora (SCDI). „Ekonomické argumenty v podobe zaručeného prístupu na jednotný trh sú presvedčivé, ale Európska únia znamená tiež odkaz stability, bezpečnosti a prosperity,“ zdôraznila profesorka Siddiquiová.