Škótsky parlament odmietol brexit

Nicola Sturgeonová

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová, zdroj: TASR

Škótsky autonómny parlament v utorok večer veľkou väčšinou hlasov odmietol vystúpenie Británie z Európskej únie. V symbolickom nezáväznom hlasovaní sa proti brexitu vyslovilo 90 zo 129 poslancov.

Nezodpovedané otázky

Hlasovanie v parlamente v Edinburghu iniciovala škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Väčšina poslancov, ktorí hlasovali proti jej návrhu na odmietnutie brexitu, boli členovia Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej.

Podľa škótskych poslancov zatiaľ nemožno odštartovať rokovania o brexite s Bruselom, keďže britská vláda premiérky Theresy Mayovej stále nezodpovedala množstvo otázok týkajúcich sa celého procesu.

Čítajte aj: Britská vláda predstavila stratégiu brexitu. Nič nové v nej nie je 

„Britská vláda nám doposiaľ nič neponúkla, ani len jediný kompromis, dokonca sa na naše návrhy ani nepozrela“ povedal škótsky minister Michael Russell, ktorý má na starosti rokovania o brexite s Londýnom.

Sturgeonová (znova) hrozí referendom

Zatiaľ čo sa väčšina britských voličov vo vlaňajšom referende vyslovila za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Obyvatelia Škótska naopak podporili zotrvanie krajiny v Únii.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová preto požaduje, aby sa v nadchádzajúcich rokovaniach o odchode Británie z EÚ brali do úvahy aj záujmy a návrhy Škótska. V opačnom prípade hrozí vypísaním nového referenda o škótskej nezávislosti.

Čítajte aj: Ďalšie škótske referendum? Zabudnite

Dnes večer bude dolná komora britského parlamentu hlasovať o zákone, ktorý umožní vláde Theresy Mayovej otvoriť rokovania o vystúpení krajiny z EÚ.

Čítajte aj: Zákon o brexite prešiel prvým hlasovaním