Skupina europoslancov chce zabrániť sprísneniu pravidiel pre rastlinné výrobky

Výrobcovia rastlinných nápojov sa obávajú, že by svoje produkty nemohli predávať v kartónoch. [Pexels/ Toa Heftiba Şinca]

Skupina 34 europoslancov volá po zastavení dodatku, ktorý by obmedzil označovanie alternatív mliečnych výrobkov. Europarlament ho ale už minulý rok prijal, podporu teda hľadajú v členských štátoch v rámci Rady EÚ. 

Europoslanci hlasovali minulý október o dvoch dodatkoch k chystanej reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Oba sa týkali sprísnenia označovania rastlinných výrobkov. Nové pravidlá pre náhrady mäsa neprešli, tie pre alternatívy mliečnych výrobkov áno.

V rámci legislatívneho procesu Európskej únie teraz prebieha takzvaný trilóg. Európsky parlament v ňom diskutuje s Radou Európskej únie a eurokomisia vystupuje v úlohe mediátora. Skupina 34 europoslancov, ktorú kolegovia v októbri prehlasovali, sa teda obracia na kľúčových aktérov zvyšných dvoch inštitúcií EÚ. S jedinou požiadavkou – prijatie dodatku zastaviť.

Veggie verzus hovädzí burger? Zlá otázka, prežijú oba, no ľudia od výrobcov očakávajú zlepšenia

Tak, ako výroba spaľovacích motorov prežila nástup elektrických vozidiel, aj jedlá zo živočíšnych bielkovín budú ďalej existovať popri rastúcom segmente rastlinných alternatív.

Žiadne prirovnania a evokácie

Už dnes platí pre produkty na rastlinnej báze viacero zákazov. Vylúčené je napríklad označenie „ovsené mlieko“ alebo „kokosový jogurt“. Preto sa tieto produkty predávajú ako „nápoje“ alebo „dezerty“.

Dodatok číslo 171 k reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky zachádza ešte ďalej a zakazuje typické „mliekarenské“ slová akokoľvek evokovať. Nemohli by sa teda spomínať ani v kontexte toho, že rastlinné produkty sú ich alternatívami, majú podobnú príchuť alebo majú menší dopad na životné prostredie.

Výrobcovia vegánskych produktov tvrdia, že text novej legislatívy by im zakázal aj využívanie obalov, ktoré tiež môžu mliečne výrobky „evokovať“. Rastlinné nápoje by teda v rámci tejto interpretácie nemohli ani predávať v kartónoch. Ich petícia, v ktorej vyzývajú členské štáty dodatok odmietnuť, má už viac ako 429 tisíc podpisov.

Interpretácie prijatého textu sa však rôznia. „Vzhľadom na už existujúci zákaz z roku 2017, v praxi výrobcovia môžu zistiť, že mnoho ich výrobkov už podmienky legislatívy spĺňa a nepotrebujú ďalšie zmeny,“ myslia si právničky Ciara Cullen a Sophie Tuson z medzinárodnej právnej firmy RPC.

Ekopotraviny sú zdravšie: Komisia predstavila plán na podporu ekofariem

Európska komisia predstavila plán, ako chce dosiahnuť, aby ekofarmy pokrývali 25 percent poľnohospodárskej plochy. Spoločná poľnohospodárska politika dá peniaze a nový akčný plán pre ekologickú poľnohospodársku výrobu zaistí zvýšenie dopytu po ekopotravinách.  

Jasné informovanie a udržateľnosť

Skupina 34 europoslancov posiela otvorený list eurokomisárovi pre poľnohospodárstvo Januszovi Wojciechowskému a portugalskej ministerke poľnohospodárstva Marii do Céu Antunes. Prikláňajú sa k názoru výrobcov rastlinných produktov, v praxi by podľa nich dodatok zakazoval rastlinné nápoje propagovať podobne, ako tie mliečne – teda napríklad s obrázkom raňajkových cereálií. Zo slovenských europoslancov list podpísal Michal Wiezik (SPOLU, EPP).

Európska mliečna asociácia (EDA) za dodatkom stojí. Jeho neprijatie by podľa nej viedlo k zmazaniu rozdielov medzi mliečnymi a rastlinnými produktami. „Tieto snahy podkopávajú jasné informovanie zákazníkov a ich právo zvoliť si produkty, o nákup ktorých majú záujem,“ píše v otvorenom liste Alexander Anton, generálny sekretár asociácie.

Podľa europoslancov ale zákazníci dokážu aj dnes rozlíšiť, kedy si kupujú rastlinný, a kedy živočíšny produkt. Odvolávajú sa napríklad na portugalskú štúdiu, v ktorej 95 percent zákazníkov správne pochopilo, že pri nákupe „rastlinnej alternatívy syru alebo jogurtu“ si nekupujú mliečny produkt.

Europoslanci ďalej poukazujú na to, že rastlinná strava znižuje environmentálne dopady potravinového systému, čo uznáva napríklad aj európska stratégia Z farmy na stôl (Farm to Fork).

„Obávame sa, že ďalšie sprísnenie marketingu týchto produktov zastaví rast sektora, ktorý hrá životne dôležitú úlohu v udržateľnosti potravinovej produkcie,“ píšu europoslanci.

Mliečni farmári však odmietajú hodnotenie ich produktu iba podľa uhlíkovej stopy a argumentujú, že mlieko dokáže byť udržateľné.

Timmermans po stretnutí s aktivistkami: Zelená reforma agropolitiky je stále možná

Klimatické aktivistky na čele s Gretou Thunberg sa stretli s podpredsedom eurokomisie Fransom Timmermansom. Žiadajú ho, aby zaistil, že Komisia stiahne súčasný návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky, pretože nepomôže prírode ani klíme.

Väčšina slovenských europoslancov proti

Za dodatok hlasovalo minulý október 386 europoslancov, zo Slovenska iba Miroslav Radačovský (zvolený za ĽSNS, nezaradený). Proti hlasovalo 11 slovenských europoslancov, zdržali sa Eugen Jurzyca (SaS, ECR) a Martin Hojsík (PS, RE).

V rámci legislatívneho procesu Európskej únie teraz prebiehajú vyjednávania medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi v rámci Rady EÚ. Antunes sa v marci vyjadrila, že očakáva politickú dohodu v priebehu mája. Diskusia sa však zatiaľ viac upiera na nezhody ohľadom nových pravidiel pre čerpanie agrodotácií, napríklad ohľadom definície „aktívneho farmára“.

 

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte