Skupina múdrych zverejní svoje riešenia budúcnosti Európy

Zdroj: TASR/AP

Myšlienka zoskupiť významné osobnosti, najmä bývalých politikov z členských krajín Únie a európskych inštitúcií, ktorí by sa zaoberali budúcnosťou Európy a európskej integrácie, sa prvýkrát objavila v roku 2007. Pôvodným zámerom bolo, aby túto reflexnú skupinu tvorilo maximálne deväť osobností. Avšak na októbrovom summite Európskej rady v roku 2008 sa rozhodlo o dvanásťčlennom zložení.

Okrem predsedu skupiny, bývalého španielského premiéra, Félipeho Gonzáleza otázky spojené s budúcnosťou Únie (napríklad energetickú bezpečnosť, zmenu klímy, migráciu či svetovú bezpečnosť) riešia:

 • Vaira Vīķe-Freibergová, bývalá prezidentka Lotyšska;
 • Jorma Ollila, bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Nokia;
 • Lech Wałęsa, líder poľského antikomunistického hnutí Solidarita a bývalý poľský prezident;
 • Mario Monti, bývalý taliansky eurokomisár;
 • Richard Lambert, generálny riaditeľ Konfederácie britského priemyslu (CBI) a bývalý redaktor denníka Financial Times;
 • Lykke Friisová, súčasná ministerka pre otázky klímy a energetiku Dánska
 • Nicole Notatová, bývalá predsedníčka Francúzskej demokratickej konfederácie práce (CFDT);
 • Wolfgang Schuster, dlhoročný člen nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a súčasný starosta Štutgartu;
 • Rainer Muenz, rakúsky ekonóm;
 • Rem Koolhaas, holandský architekt;
 • Kalypso Nicolaidisová, francúzsko-grécka profesorka pôsobiaca na Oxfordskej univerzite.

Spočiatku nebolo jasné, akým spôsobom bude nové neformálne zoskupenie pracovať. González rozhodol, že vzájomná komunikácia bude prebiehať v súkromí, ale nebude tajnou. V praxi to ale vyzerá tak, že verejnosť nevie takmer nič o tom, čo sa doteraz povedalo na pätnástich schôdzkach, ktoré prebehli od októbra 2008, keď boli „múdri“ prvýkrát zvolaní. Samotný predseda je skúpy na slovo a odmieta žiadosti médií o rozhovor. Vyzerá to však tak, že teraz, keď sa blíži termín predstavenia prvých výsledkov ich spoločnej práce (v podobe zhruba tridsaťstranového dokumentu), González a jeho tím začínajú s novinármi komunikovať oveľa intenzívnejšie.

Už teraz je napríklad jasné, že správu predstavia symbolicky na Deň Európy (9. mája) a stane sa predmetom diskusií európskych lídrov na summite 17. júna. Reflexná skupina tiež zvažuje, že dovtedy zorganizuje sériu diskusií za účasti širšej verejnosti.

„Čo môžem prezradiť je, že za dokumentom stojí veľmi veľa práce. Dvanásť členov reflexnej skupiny pracovalo veľmi tvrdo a na dokumente sa aktívne podieľali. Mali sme pred sebou ťažkú úlohu, pretože sme sa museli zahľadieť do budúcnosti, ale vychádzať môže len z toho, čo vidíme v prítomnosti. Podstatou našej práce bude určiť to, čo by sme mali urobiť teraz, ale zároveň musíme uvažovať v dlhodobom horizonte – až do roku 2030,“ vysvetlila podpredsedníčka skupiny Vaira Vīķe-Freibergová.

Stratení v preklade?

Podľa nemenovaných zdrojov, ktorí sa pohybujú v okruhu reflexnej skupiny, bolo vylúčené, aby sa počiatočné diskusie múdrych odohrávali mimo budov európskych inštitúcií v Bruseli. Dôvodom bola potreba neustálej prítomnosti európskych tlmočníkov, ktorých služby hojne využíval i samotný predseda González, ktorý je tým, kto výsledný dokument spracováva (originál bude zverejnený v španielčine).

Služby tlmočníkov vo veľkej miere využívali aj Lech Wałęsa, ktorý hovorí len po poľsky a Nicole Notatová, ktorá ovláda len francúzštinu.

Jazykové bariéry sú teda možno vysvetlením, prečo práca na dokumente prebieha tak pomaly. Niektorí „múdri“ dokonca v minulosti niekoľkokrát priznali, že počiatočné prevažne formálne stretnutia ich značne frustrovali. Najviac práce vraj odviedli počas spoločných obedov a neformálnych stretnutí pri káve, prezradil zdroj.

Skupinu však aj tak kritizujú za nedostatok zvučných mien, napríklad im chýba bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d’Estaing, predseda Európskej Komisie José Manuel Barroso, bývalý predseda Komisie Jacques Delors, bývalý komisár Peter Sutherland či generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie Pascal Lamy. Podľa zdrojov EurActiv-u tieto osobnosti boli do skupiny pozvané, no odmietli sa zapojiť pre plnú vyťaženosť na súčasných postoch.