Slovenská vláda ženskú kandidátku do eurokomisie nechystá

Dáma a rytier na jednom koni, Kopisti, Hans Brosamer – autor predlohy, Galéria umenia Ernesta Zmetáka, GNZ [Webumenia.sk/SNG]

Vláda vníma plán Ursuly von der Leyenovej mať rodovo vyvážené kolégium, ale necíti povinnosť navrhnúť aj ženskú kandidátku. Situácia sa môže zmeniť ak bude nakoniec celkovo žien-kandidátok málo.

Nové šéfka európskej exekutívy Ursula von der Leyenová počas rokovania s politickými frakciami Európskeho parlamentu čelila aj otázkam, ako chce zabezpečiť vyváženejšie zastúpenie mužov a žien vo svojej Komisii.

Dnes je v 28-člennej Komisii 9 žien.

Von der Leyenová na vypočutí v politickej skupine Obnovme Európu v Európskom parlamente reagovala nasledovne: „Chcem Komisiu, kde bude 50 % žien a 50 % mužov. Preto požiadam hlavy štátov a vlád, aby navrhli dve mená, muža a ženu.”

Viacero krajín svoju plánovanú nomináciu však oznámilo už skôr. Aktuálne je známych, hoci nie stopercentne istých, okolo 10 mien mužov a 5 ženských kandidátok.

Nominácie do Komisie sú vecou národných vlád, je ale bežnou praxou, že sa výber deje v komunikácii s novým predsedom, v tomto prípade s predsedníčkou. Môže sa stať, že v prípade, že sa pomer nebude aspoň blížiť k polovici, Európsky parlament bude robiť pri schvaľovaní celej Komisie problémy.

Úrad vlády SR zatiaľ dôvod na nominovanie kandidátky nevidí.

„Ursula von der Leyenová vo svojom vystúpení aj v politických usmerneniach uviedla, že Komisia pod jej vedením bude mať rovnaký počet mužov a žien. Ide o zámer konečnej rovnováhy a nie o povinnosť každej členskej krajiny nominovať dvoch kandidátov,“ odpovedá Úrad vlády pre EURACTIV Slovensko.

„Vláda SR kladie vysoké nároky na nomináciu a na post člena Európskej komisie preto nominovala jej súčasného podpredsedu Maroša Šefčoviča,“ dodáva s tým, že vláda v tomto duchu komunikuje s Ursulou von der Leyenovou.

Argumentom slovenskej vlády je aj fakt, že Maroš Šefčovič má v rámci novej Komisie reálnu šancu na podpredsednícky post. Vníma sa to ako kompenzácia za chýbajúci geografický balans v nedávnom obsadzovaní vrcholových pozícií v EÚ.

„Navyše, Maroš Šefčovič bol menovite spomínaný aj počas poslednej Európskej rady, a to ako meno vhodné na zabezpečenie geografickej rovnováhy medzi podpredsedami Európskej komisie – práve vzhľadom na jeho skúsenosti a doterajšie výsledky. Toto chceme zúročiť pri uchádzaní sa o silné portfólio v rámci budúcej Komisie,“ píše Úrad vlády.

Legislatívna iniciatíva pre europarlament by bol veľký krok dopredu

Určite bude voči tomu veľký odpor medzi vládami niektorých členských štátov, možno aj zo Slovenska, hovorí v rozhovore europoslanec ROBERT HAJŠEL.

Ani podľa europoslanca Roberta Hajšela (S&D, Smer-SD) nemusí vláda na výzvu Ursuly von der Leyen zatiaľ reagovať. Slovenskú vládu podľa neho nebude nová šéfka eurokomisie „nútiť“, aby nejakú kandidátku navrhla.

Kedže veľa krajín ešte nemá jasno v nomináciách, rodový balans sa ešte stále môže podariť dosiahnuť, hovorí Hajšel. „Jedine ak by sme dospeli do extrémnej situácie, že z nominovaných zostaneme na počte päť až šesť žien, potom asi požiada spätne aj tie vlády, aby ponúkli aj alternatívne ženské mená.“