Slovenské predsedníctvo možno najúspornejšie z V4

Zdroj: TASR

„Napredujeme v súlade s naším harmonogramom,“ potvrdil dnes minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák s tým, že do dnešného dňa vláda odsúhlasila 17 materiálov súvisiacich s predsedníctvom, z viac ako 230 návrhov vybrali predsednícke logo a dizajn tradičných kravát a šatiek, obstarali web a pokročili vo verejných obstarávaniach a rokovaniach so sponzormi.

Pokračuje aj školenie približne 510 zamestnancov a to vrátane jazykovej prípravy. Až 120 z nich absolvuje prípravnú stáž priamo v Bruseli.

„Vstupujeme do fázy prípravy obsahu,“ podotkol Lajčák. Vláda dnes schválila východiská 18- mesačného programu tzv. tria, ktoré budeme tvoriť spolu s Holandskom a Maltou. Ide však skôr o mandát vlády pre ďalšie rokovania s partnermi a inštitúciami EÚ. Samotný program bude formálne schválený členskými krajinami až v decembri 2015.

Krajiny tria sa zhodli na koncepte spoločného programu v „duchu menej ale lepšie.“ Spoločnou prioritou číslo jeden by podľa Lajčáka malo byť dokončenie jednotného digitálneho trhu, podpora start-upov a odbúravanie bariér v elektronickom obchode.

Na stole bude aj podpora rastu a zamestnanosti, či konkrétne legislatívne návrhy v rámci energetickej únie, doplnil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík.

Nový šéf predsedníctva

Vláda dnes zároveň vymenovala nového splnomocnenca vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ, ktorý bude  koordinovať aktivity Slovenska voči inštitúciám EÚ a prispievať k tvorbe a napĺňaniu priorít predsedníctva.

Stal sa ním Ivan Korčok, ktorý momentálne pôsobí ako stály predstaviteľ SR pri EÚ v Bruseli. „Videl som 12 predsedníctiev, takže viem, ako majú vyzerať, alebo poprípade, ako nemajú vyzerať,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády.

Od augusta by sa podľa nepotvrdených informácií mal Korčok stať aj štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. V Bruseli by ho mal nahradiť súčasným štátny tajomník MzV Peter Javorčík.

Budeme najúspornejší?

Slovensko plánuje byť najúspornejším predsedníctvom v EÚ z krajín Vyšehradskej štvorky. Výdavky by podľa šéfa rezortu diplomacie Miroslava Lajčáka mali byť nižšie ako 70 miliónov eur.

„Vynaložené prostriedky nebudú smerovať do Bruselu, ale sú to výdavky na našich zamestnancov, expertov, do našich hotelov, služieb, na prezentáciu slovenskej kultúry a regiónov,“ povedal.

Česi za predsedníctvo v roku 2009 zaplatili 136 miliónov eur. V roku 2011 vynaložili Poliaci 116 miliónov eur a Maďari 81 miliónov eur. Vyplýva to z analýzy výdavkov na zabezpečenie predsedníctva SR v Rade EÚ, s ktorou sa vláda oboznámila pred dvoma rokmi.

Miestom výkonu predsedníctva bude Reduta, Bratislavský hrad, vládny hotel Bôrik, Historická budova Národnej rady SR a kongresová sála MZV.

„Ide o priestory, ktoré sú vo vlastníctve štátu. Je to lacnejšie a spĺňajú potrebné bezpečnostné a logistické požiadavky," prízvukoval Lajčák.

Hoci predsedníctvo dáva priestor na prezentáciu aj regiónom Slovenska, väčšina podujatí a tzv. neformálnych stretnutí sa uskutoční v Bratislave.

Ministerstvo financií v súčasnosti rokuje s hlavným mestom o možnom finančnom príspevku na „skrášlenie“ verejných a reprezentačných priestranstiev. To však nebude hradené z rozpočtu predsedníctva, ale štátneho rozpočtu.

EurActiv/TASR