Slovenské predsedníctvo: Politický pokoj zbraniam?

Zdroj: MZVaEZ

Energetika, boj proti daňovým únikom aj voda by mohli byť prioritami budúcoročného slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

„To sú témy, ktoré sú pre Slovensko zaujímavé,“ povedal na brífingu v Bratislave minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) po včerajšom stretnutí s predstaviteľmi politických strán KDH, Most-Híd, SaS, OĽaNO, SDKÚ-DS a Sieť.

Stretnutia sú podľa Lajčáka dôležité pre to, aby jednotlivé strany vedeli, ako pokračujú prípravy predsedníctva vrátane programu. Slovensko sa ujme predsedníctva 1. júla 2016, teda už s novou vládou, ktorá má vzísť z parlamentných volieb na jar 2016.

Noví ministri, ktorí na jar nastúpia do vedenia jednotlivých rezortov budú musieť už o niekoľko mesiacov predsedať jednotlivým formáciám Rady ministrov EÚ. Bude ich preto tiež čakať odborná príprava.

Lajčák o predčasných jesenných voľbách, ktoré by umožnili hladkú výmenu vlád s niekoľkomesačným predstihom pred predsedníctvom, špekulovať nechce. 

„Je pre nás dôležité, aby bol program výsledkom celospoločenskej diskusie aj s príspevkom politických strán,“ uviedol.

Minister bude v stretnutiach s predstaviteľmi strán pokračovať. Záleží mu na ich informovaní aj na tom, aby nevznikali pochybnosti a otázniky napríklad v prípade verejných obstarávaní súvisiacich s predsedníctvom. Politické strany dostávajú podľa Lajčáka aj materiály k predsedníctvu, ku ktorým sa majú vyjadriť. Lajčák považuje interaktívne debaty za potrebné, preto v nich mieni pokračovať.

Šéf slovenskej diplomacie je spokojný s  rokovaním. Partneri sa zhodujú, že chcú úspešné predsedníctvo. „Je to pre našu krajinu veľmi dôležité. Všetky strany to vnímajú rovnako,“ skonštatoval Lajčák.

Slovensko sa ujme predsedníctva v Rade EÚ 1. júla 2016. Vystrieda Holandsko, ktoré predsedá od januára. Podľa pravidiel EÚ má predsedníctvo únie na starosti vždy jedna skupina troch členských štátov na obdobie 18 mesiacov. So Slovenskom to je Holandsko a Malta.

Príprava programu predsedníctva je v štádiu plánovania a odvíja sa do veľkej miery aj od mapovania priorít novej Európskej komisie a Európskeho parlamentu. Zohľadnia sa v ňom už naplánované revízie niektorých politík – napríklad revízia 7-ročného rozpočtového rámca a s ním súvisiacej kohéznej politiky, revízia tzv. rómskej stratégie a stratégie pre automobilový priemysel.

Program tria predsedníctiev (Holandsko-Slovensko-Malta) by mal byť podľa plánu úloh vlády SR schválený na vláde v júni,  špecifický program slovenského predsedníctva na začiatku roku 2016.

V marci sa na vládu dostane ďalšia pravidelná správa o stave pripravenosti Slovenska na výkon predsedníctva.

EurActiv.sk/TASR