Slovenské predsedníctvo EÚ: Prvýkrát zasadlo trio ministrov

foto: Miroslav Lajčák, zdroj: TASR

V Luxemburgu sa v nedeľu 19. apríla stretli pred rokovaním Rady pre zahraničné záležitosti EÚ ministri zahraničných vecí z predsedníckeho Tria, teda Holandska, Slovenska a Malty.

Išlo o prvé zasadnutie šéfov diplomacií v rámci príprav na predsedníctvo v Európskej únii. Holandsko ho preberie v januári 2016, nasleduje na pol roka Slovensko a od januára 2017 to bude Malta. Ministri sa v rozhovore sústredili najmä na aspekty spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ. Informoval o tom tlačový odbor slovenského rezortu diplomacie.

„Pre Slovensko je v tomto kontexte dôležité venovať náležitú pozornosť okrem iných tém aj susedstvu Európskej únie,“ konštatoval slovenský minister Miroslav Lajčák s tým, že sa venovali aj možným spoločným iniciatívam na zviditeľnenie vzájomnej spolupráce.

Zhodli sa tiež na pokračovaní pravidelných expertných konzultácií Tria.

Systém predsedníckeho Tria, teda úzku spoluprácu troch nadväzujúcich predsedníctiev, formálne ustanovila Lisabonská zmluva platná od 1. decembra 2009 v snahe zabezpečiť väčšiu kontinuitu v práci Rady EÚ. Trio pripravuje spoločný 18-mesačný program, pričom jednotlivé predsedníctva zostavujú aj vlastný šesťmesačný program. Súčasné Trio tvorí Taliansko, Lotyšsko a Luxembursko.

Spolupráca Holandsko- Malta-Slovensko bude prebiehať aj na parlamentnej úrovni. V pondelok sa v Ríme stretli predsedovia parlamentov týchto krajín, kde podpísali deklaráciu o spolupráci pri podpore a naplnení parlamentnej dimenzie predsedníctva Európskej rady v období január 2016 až jún 2017.

Podľa šéfa NR SR Petra Pellegriniho podpísaním deklarácie partneri formálne potvrdili záujem na výmene informácií a skúseností, ako aj koordinácii krokov pri organizačnej aj obsahovej príprave všetkých parlamentných podujatí.

Zhodli sa, že parlamenty krajín EÚ majú kľúčovú rolu v zabezpečovaní demokratickej legitimity a fungovania únie. „Rastúca a intenzívna spolupráca zákonodarných zborov členských krajín únie je integrálnym článkom každého predsedníctva Rady EÚ,“ zdôraznil predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini.

Slovenská republika začne predsedať Rade EÚ 1. júla 2016. Hoci predsednícku stoličku formálne opustí 31. decembra 2016, vzhľadom na svoje poradie v triu bude Národná rada SR organizovať dve významné podujatia – Konferenciu generálnych tajomníkov a Konferenciu predsedov parlamentov členských krajín EÚ na jar roku 2017, počas predsedníctva Malty.

EurActiv.sk/TASR