Slovenské predsedníctvo živí ďalšiu integráciu eurozóny

Kažimír rozpočet eurozóna spoločné poistenie v nezamestnanosti

Peter Kažimír na diskusií o rozpočtovej kapacite eurozóny, zdroj: Európsky parlament

V téme integrácie eurozóny sa potrebujeme posunúť dopredu. Toto je odkaz ministra financií SR Petra Kažimíra, ktorý tento týždeň na viacerých miestach diskutoval o rozpočtovej kapacite eurozóny.

„Ako predsedníctvo v Rade EÚ veríme, že diskusia o automatických stabilizátoroch pre eurozónu je nevyhnutná,“ povedal minister na úvod konferencie „Realizovateľnosť a pridaná hodnota európskeho poistenia v nezamestnanosti“.

Na podujatí, ktoré v Bruseli organizovalo slovenské predsedníctvo spolu s Centrom pre štúdium európskych politík (CEPS) a Európskou komisiou, vystúpil spolu s eurokomisárom pre hospodárske a finančné záležitosti Pierrom Moscovicim.

Nástroje chýbajú

Potreba nástrojov na tlmenie asymetrických šokov sa ukázala najmä počas nedávnej finančnej krízy. Hospodárska a menová únia však vlastné stabilizačné mechanizmy stále nemá. „Hoci sa ekonomika eurozóny z krízy dostáva, šoky nás neobídu ani v budúcnosti,“ varuje Kažimír.

O potrebe fiškálnych stabilizátorov eurozóny sa píše aj v správe piatich predsedov z júna minulého roka.

Čítajte aj: Eurozóna po slovensky

Prečo poistenie v nezamestnanosti?

Momentálne sa diskutuje najmä o schéme spoločného poistenia v nezamestnanosti. Ide o nástroj, ktorý by dočasne finančne podporoval krajiny, kde následkom hospodárskeho šoku stúpla krátkodobá nezamestnanosť. Neriešil by teda dlhodobú štrukturálnu nezamestnanosť.

Cieľom je pomôcť zasiahnutým krajinám „z akéhosi spoločného fondu, do ktorého by sme spolu prispievali,“ vysvetlil minister Kažimír.

Priorita predsedníctva

Podľa tlačovej správy ministerstva financií je pre Slovensko „dôležité nastaviť základné princípy fungovania schémy – automatickosť, aby sa zabezpečil včasný stabilizačný efekt, a tiež jasné pravidlá na zamedzenie morálneho hazardu a trvalých transferov“.

Nástroj by tiež nemal nijak zaťažiť národné rozpočty, keďže v strednodobom horizonte by každá krajina vyčerpala rovnakú sumu, akou doňho prispela. Minister Kažimír si aj preto myslí, že takýto návrh môže „hmatateľne osloviť“ občanov, ktorí o Úniu strácajú záujem.

Spoločné poistenie v nezamestnanosti označil ako príklad „lepšej Európy“, ktorý neberie právomoci štátom a môže im reálne pomôcť. Túto tému chce slovenský minister financií otvoriť aj na septembrovom neformálnom zasadnutí rady Ecofin v Bratislave.

Debatovali aj v Európskom parlamente

Otázka stabilizačných mechanizmov je súčasťou širšej debaty o rozpočtovej kapacite eurozóny.

Na túto tému diskutovali tento týždeň siedmi ministri financií z krajín eurozóny spolu s členmi výborov Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci a rozpočet.

Európsky parlament v súčasnosti pripravuje návrh správy o rozpočtovej kapacite pre eurozónu. Bude  slúžiť ako podklad bielej knihy o dobudovaní Hospodárskej a menovej únie, ktorú má Európska komisia predložiť na budúcu jar.

Členovia výborov s ministrami debatovali o alternatívnych možnostiach vytvorenia rozpočtovej kapacity, aj o jej samotnej potrebe. „V prvom rade sa krajiny eurozóny musia dohodnúť, že spoločný rozpočet potrebujú,“ povedal Peter Kažimír.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem si myslí, že by štáty mali najskôr začať dôsledne dodržiavať existujúce rozpočtové pravidlá. Až potom bude podľa neho aktuálna debata o vytvorení spoločného rozpočtu eurozóny.

Čítajte aj: Ako zreformovať európsku pokladnicu?