Slovenskí europoslanci vyzvali belgické úrady, aby vyšetrili smrť Jozefa Chovanca

Na videozábere z policajnej kamery policajti zadržujú Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku vo valónskom meste Charleroi 24. februára 2018. [TASR/AP]

Deväť slovenských poslancov Európskeho parlamentu sa podpísalo pod výzvu, v ktorej žiadajú belgickú políciu o vysvetlenie okolností smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel 27. februára 2018 po tom, ako ho tri predtým zadržali na letisku v Charleroi.

Výzvu adresovanú generálnemu komisárovi belgickej federálnej polície Marcovi De Mesmaekerovi inicioval europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) Ivan Štefanec (KDH)

Slovenskí poslanci prostredníctvom tejto výzvy požadujú dôkladné vyšetrenie okolností smrti Jozefa Chovanca, ktorý utrpel srdcový infarkt počas policajného zásahu v cele predbežného zadržania. K incidentu došlo v noci z 24. na 25. februára 2018.

Pod spoločnú výzvu sa podpísali aj europoslanci Michal Wiezik a Vladimír Bilčík (SPOLU-OD), Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), Monika Beňová a Róbert Hajšel (Smer-SD) a Peter Pollák (OĽaNO). Ide o poslancov, ktorí v EP zastupujú najvplyvnejšie politické frakcie — ľudovcov, socialistov a demokratov, liberálov a tiež konzervatívcov a reformistov.

Video ukazuje, že Slovák v Belgicku zomrel po brutálnom policajnom zákroku

Belgické médiá odvysielali video zo zákroku na slovenskom občanovi, ktorého zadržiavali po incidente na letisku v Charleroi.

„Dôkazy, ktoré sa v posledných dňoch dostali na verejnosť, jasne ukazujú, že belgická polícia v prípade zadržania Jozefa Chovanca prekročila svoje právomoci, jej príslušníci sa k zadržanému občanovi Slovenska správali neprimerane a prispeli k jeho smrti. Spolu s kolegami sme vyzvali generálneho komisára federálnej polície, aby sa zasadil nielen o dôkladné vyšetrenie smrti Jozefa Chovanca, ale aj prijal opatrenia, ktoré podobným incidentom v budúcnosti zabránia,“ uviedol Štefanec vo vyhlásení pre médiá, ktoré poskytol TASR.

Zároveň privítal skutočnosť, že táto kauza sa stala aj v Belgicku „veľkou témou“ a zodpovedné osoby sú podrobované príslušným procedúram.

Zástupca belgickej polície odstúpil pre brutalitu voči slovenskému občanovi

Druhý najvyšší predstaviteľ belgickej federálnej polície André Desenfants vo štvrtok dočasne odstúpil zo svojej funkcie po tom, ako viaceré belgické médiá zverejnili video z februára 2018, ktoré potvrdzuje neprimerané použitie sily voči občanovi Slovenska Jozefovi Chovancovi v cele predbežného zadržania na letisku v Charleroi.

Listy vrcholným predstaviteľom EÚ a slovenským europoslancom v utorok, 1. septembra, napísal aj predseda Správnej rady Nadácie Antona Tunegu (NAT) a bývalý slovenský eurokomisár Ján Figeľ. Vyzval ich, aby sa v tragickej záležitosti Jozefa Chovanca angažovali a prijali opatrenia.

Figeľ žiada o prijatie „primeraných a účinných opatrení, ktoré obmedzia použitie neprijateľných eliminačných policajných praktík voči cestujúcim cudzincom – občanom EÚ – na území Únie a posilnia ich bezpečnosť, základné slobody a dostupnosť skutočnej spravodlivosti“.