Slovenskí ľudovci odmietajú Salviniho pozvánku do skupiny v europarlamente

Matteo Salvini chce v europarlamente veľkú novú skupinu, Slováci o členstvo záujem nemajú. [EP/Dominique Hommel]

Taliansky politik pozval do novej konzervatívnej skupiny aj členov Európskej ľudovej strany. Záujem o spoluprácu nemajú poslanci z KDH Ivan Štefanec a Miriam Lexmann, ani Michal Wiezik a Vladimír Bilčík zo Spolu. Salviniho považujú za populistu a demagóga.

Nová pravicová skupina sa v europarlamente črtá odkedy poslanci z maďarskej strany Fidesz definitívne opustili skupinu Európskej ľudovej strany (EPP). Kým doteraz sa debaty týkali najmä možného prepojenia skupín Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a skupiny Identity a demokracie (ID), kam patrí aj talianska strana Liga, jej šéf Matteo Salvini v nedeľu (30. mája) predstavil ambicióznejšiu víziu.

„ID, ECR, EPP a Orbán. Je čas dať dokopy to najlepšie z týchto troch skupín a stať sa rozhodujúcou silou v europarlamente,“ povedal Salvini na konferencii s názvom Projekt pre inú Európu.

Pre tieto náznaky spájania už z ECR odišla slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezaradená) a prešla do Obnovme Európu (RE). Eugen Jurzyca (SaS, ECR) povedal, že spájanie týchto strán nevidí na svojom „politickom stole“.

Salvini však do zoskupenia explicitne pozýva aj členov EPP. Slovenských ľudovcov je v europarlamente päť a sú z rôznorodých politických strán. Europoslanci z KDH a Spolu pozvánke naklonení nie sú. Peter Pollák z OĽANO sa nevyjadril.

Prijmú európski reformisti Orbána? Ďuriš Nicholsonová je proti, Jurzyca to na stole nevidí

Stretnutie Orbána, Salviniho a Morawieckého po odchode Fideszu z EPP otvorilo viacero možností európskej pravicovej spolupráce. Orbánovi europoslanci najčastejšie hlasujú s frakciou Európskych konzervatívcov a reformistov, kam patria aj Morawieckého europoslanci. Salvini má však v tejto frakcii domácich oponentov.

Podľa KDH sa za kresťanstvo len skrýva

Salviniho vízia nového projektu je jasne protiimigračná a konzervatívna. „Treba, aby niekto v Bruseli odmietol prenajímanie materníc a adopcie homosexuálmi,“ povedal Salvini. „Dúfam, že aj v EPP sa nájdu ľudia, ktorí sa nepodriaďujú ľavici.“

Slovenskému klubu v EPP šéfuje Ivan Štefanec (KDH). Podľa neho však Salvini za kresťanské hodnoty skrýva odlišné úmysly.

„Snaží sa okolo seba zhromaždiť extrémistov a populistov so silnými väzbami na súčasný ruský režim,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Štefanec. „Určite by mi ani vo sne nenapadlo sa s takýmito ľuďmi spájať a verím, že nikto z mojich kolegov na takúto lacnú demagógiu nenaletí.“

V skupine ľudovcov je aj ďalšia europoslankyňa za KDH, Miriam Lexmann. Tá v europarlamente často presadzuje konzervatívne hodnoty, napríklad bojom proti celoeurópskemu uznaniu rodičovstva alebo správe Matić o sexuálnom a reprodukčnom zdraví.

„V EPP od nášho vstupu dôrazne a konzekventne presadzujeme dodržiavanie princípu subsidiarity a ochranu ľudskej dôstojnosti pred jej akoukoľvek komodifikáciou,“ reaguje Lexmann. Salviniho „populizmus“ však podľa nej pre KDH „nie je témou dňa“.

Maďarský Fidesz opúšťa Európsku ľudovú stranu

Európskych ľudovcov v europarlamente, v radoch ktorých pôsobia aj slovenskí europoslanci za strán Spolu, KDH a OĽaNO, podľa medializovaných informácií denníka Magyar Nemezt opúšťa Orbanov Fidesz.

Spolu odmietajú bičovať nenávisť, ani by nerokovali

Ďalší dvaja ľudovci sú v europarlamente zo strany Spolu. Europoslanec Michal Wiezik si myslí, že Salvini mohol svojím výrokom cieliť len na bývalých členov z Fideszu.

„Ja osobne na politiku pána Salviniho a jeho frakciu ID uplatňujem dôsledný Cordon Sanitaire,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Wiezik. „Nerokujem, nespolupracujem a žiadne ponuky neprijímam.“

Za Salviniho „politický protipól“ sa považuje aj europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu, EPP).

„Moja práca spočíva v odbornom riešení skutočných problémov ľudí na Slovensku a v Európe, nie v nebezpečnom bičovaní nenávisti proti iným ľuďom,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Bilčík.

Kollár a Le Penová v Bratislave spečatili spojenectvo, ich programy sa vylučujú

Členovia krajne pravicového Hnutia pre Európu národov a slobody si protirečia v téme sociálnych dávok a Schengenu. Kým francúzski nacionalisti chcú znovunastoliť kontroly na hraniciach vo vnútri EÚ, Sme rodina bráni voľný pohyb osôb.

Jasný odkaz nezvolením kandidátov Sme rodina

Pripomína tiež stretnutie Marine Le Pen, ktorej francúzski europoslanci sú tiež združení v ID, s Borisom Kollárom. Strana Sme rodina sa s ID politicky spojila, nakoniec sa však do europarlamentu žiaden jej kandidát nedostal.

Le Pen sa podľa Bilčíka „len zavrela v hoteli pri Dunaji, navštívila politikov a nikto z bežných ľudí ju nevidel“. Slováci tak podľa neho nezvolením kandidátov Sme rodina poslali Salvinimu „jasný odkaz“.

„Ľudia už vtedy prekukli, že by z jeho europoslancov nemali žiaden úžitok,“ dodáva Bilčík.

Posledným členom EPP v slovenskej delegácii je Peter Pollák z OĽANO, na otázky EURACTIV Slovensko neodpovedal. V minulosti sa ale vyjadril, že strana Fidesz do EPP nepatrí.

„Tie extrémne strany sú pre mňa to najhoršie, čo môže byť v súčasnosti v europarlamente,“ povedal Pollák v rozhovore pred dvoma rokmi. „Spomeňme si, čo robí Matteo Salvini alebo Le Pen a ako sa s nimi chcel spájať líder strany Sme rodina Boris Kollár.“

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte